Δεν τα κατάφερε ούτε στη Δράμα η Παναχαϊκή και μένει πίσω

Κυριακή, Δεκέμβριος 2, 2018 - 5:08μμ

Δεν τα κατάφερε ούτε στη Δράμα η Παναχαϊκή που έμεινε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στην ισοπαλία. Οι «κοκκινόμαυροι» προηγήθηκαν με τον Ελευθεριάδη, αλλά ένα ολέθριο λάθος του Σούλη τους στοίχησε τη νίκη, μένοντας στο τελικό 1-1 με τη Δόξα.

Πλέον η Παναχαϊκή έχει 2 νίκες, 4 ισοπαλίες και μία ήττα σε 7 αναμετρήσεις και βρίσκεται 9 πόντους μακριά από την κορυφή και 6 από τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ.

Θυμηθελιτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, με δεδομένο ότι τελικές που έγιναν ήταν ελάχιστες, μετρημένες στα δάχτυλα της μιας παλάμης. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να επιβάλλει το ρυθμό της. Παιχνίδι κέντρου από Δόξα Δράμας και Παναχαϊκή.

Οφρυδόπουλος: «Αν κάποιος έχασε δύο βαθμούς, τους έχασε η Παναχαϊκή»

Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη τελική καταγράφηκε στο 34', όταν το σουτ του Πέρεθ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και αριστερά, πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η δεύτερη ευκαιρία ανήκε και πάλι στους Μαυραετούς, η οποία ήταν και η καλύτερη του πρώτου μέρους, όταν Κρουθ και Μαρτίντς δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Σούλη.

Το δεύτερο μέρος ήταν όμοιο με το πρώτο, αλλά αυτή τη φορά πιο απειλητική ήταν η Παναχαϊκή, με Μωραΐτη, Κυνηγόπουλο και Φουρλάνο να απειλούν τον Μένκα. Οι Αχαιοί ήταν εκείνοι που τελικά άνοιξαν το σκορ με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Κυνηγόπουλος από τον Βιτλή και το οποίο αξιοποίησε στο 74' ο Ελευθεριάδης (0-1)!

Η Δόξα Δράμας αναγκάστηκε να ανέβει για να φτάσει στην ισοφάριση και το πέτυχε τέσσερα λεπτά μετά. Ο Μάρτινς εκτέλεσε φάουλ, ο Μακρής πήρε κεφαλιά, ο Σούλης δεν κατέστη εφικτό να μπλοκάρει σταθερά και ο Κουσκουνάς από κοντά με προβολή έκανε το 1-1. Στα λεπτά που ακολούθησαν δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο αποτέλεσμα.

Διαιτητής: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας), βοηθοί: Έμπλιουκ (Ξάνθης), Χρηστάκος (Πειραιά).

Kίτρινες: 46’ Κουσκουνάς, 58’ Ριζογιάννης, 78’ Μπαϊκαρά / 46’ Μωραΐτης, 87’ Τσελεπίδης

Γκολ: 78’ Κουσκουνάς / 74’ Ελευθεριάδης πεν.

Δόξα Δράμας (Βεργέτης): Μένκα, Βιτλής, Ανδρέου, Καψάλης, Σιώπης, Μακρής, Ριζογιάννης, Κρουζ (56’ Κρητικός), Μάρτινς, Πέρες (70’ Μπαϊκαρά), Κουσκουνάς.

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Σούλης, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Ντάσιος, Πλέγας, Φουρλάνος (69’ Παπατόλιος), Κολ (84’ Αργυρόπουλος), Ελευθεριάδης, Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης (84’ Καρατσανάκοφ).