Άνετο 2 στα 2 για τους Παίδες του Προμηθέα στο Πανελλήνιο

Παρασκευή, Σεπτέμβριος 3, 2021 - 11:02πμ
Ακάθεκτοι για το μετάλλιο

Tη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων που διεξάγεται στην Κυψέλη πέτυχε ο Προμηθέας απέναντι στους Ικάρους Σερρών (54-74). Οι Πατρινοί έδειξαν πολύ σοβαρό πρόσωπο, δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους Σερραίους και μαζί με την επίσης αήττητη ΔΕΚΑ οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος. Απέναντι στο Ηράκλειο η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση της αρμάδας του Μελιγδή σήμερα το απόγευμα στις 17:00.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Προμηθέας ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Σοϊλεμετζίδη, Καλλιακούδα, Γρυλλή, Βασιλείου και Καναβό. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πάρα πολύ ανταγωνιστικό, ενδεικτικό το γεγονός πως καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπόρεσε να αποσπαστεί στο σκορ με διαφορά μεγαλύτερη του ενός σουτ. Οι «πορτοκαλί» προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με καλάθια του Χρυσανθόπουλου και του Γρυλλή (5-8 στο 5’), ωστόσο η ομάδα των Ικάρων έβρισκε λύσεις με κύριους εκφραστές τον Καπετάκη και τον Χατζόπουλο. Πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με γκολ- φάουλ του δεύτερου (12-11 στο 8’) και παρότι οι «Προμηθείς» με ένα επιμέρους σκορ 6-2, πήγαν ξανά τη διαφορά στους 3 (14-17), με ένα πολύ όμορφο καλάθι του Καπετάκη η ομάδα των Σερρών μείωσε σε 16-17, όπου ήταν και σκορ δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του coach Μελιγδή μπήκαν με σκοπό να χτίσουν μια καλή διαφορά και να ξεφύγουν στο σκορ, με τους Ικάρους ωστόσο να ακολουθούν κατά πόδας. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καλλιακούδα, οι Πατρινοί έφτασαν πρώτη φορά στο +5 με δικές του βολές (16-21 στο 11’) και στο +6 με δικό του τρίποντο (22-28 στο 15’). Οι Ίκαροι είχαν απάντηση με τον Καπετάκη και μείωσαν στους 3 (27-30 στο 16’), ωστόσο ο Καλλιακούδας συνέχισε να βρίσκεται…στη ζώνη του λυκόφωτος και με νέο δικό του τρίποντο μεγάλωσε την απόσταση των δύο ομάδων (27-33 στο 17’), το οποίο ήταν η απαρχή για ένα σερί 10-0. Παράλληλα, η άμυνα του Προμηθέα είχε αρχίσει να…σφίγγει αρκετά και το σερί διευρύνθηκε, με τους Πατρινούς να φτάνουν στο +13 με καλάθι του Βασιλείου (27-40 στο 19’). Τελικά, με 2/3 βολές του Καπετάκη διαμορφώθηκε το σκορ ημιχρόνου, με τον Προμηθέα στο +11 (29-40).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Προμηθέας πάτησε…γκάζι και εξαφανίστηκε. Με ένα επιμέρους σερί 11-0 με τρίποντο του Γρύλλη, καλάθι εξ επαφής του Σοϊλεμετζίδη και τρία συνεχόμενα καλάθια του Καναβού μετέτρεψαν το 31-42 σε 31-53 και ουσιαστικά το νερό μπήκε…στο αυλάκι. Η άμυνα των Πατρινών συνέχισε να είναι αψεγάδιαστη, δυσκολεύοντας αφάνταστα τον αντίπαλο, ενώ όσο περνούσε η ώρα οι «Προμηθείς» χαλάρωναν, γνωρίζοντας πως πολύ δύσκολα πια θα μπορούσε να αλλάξει η μοίρα του αγώνα. Έτσι, η διαφορά παγιώθηκε πέριξ των 20 πόντων, με τον Προμηθέα να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 58-38, χάρη σε buzzer beater του Στέβοβιτς.

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν «παγωμένες», με τους Ικάρους να σκοράρουν πρώτοι με τον Χατζόπουλο μετά από 2 αγωνιστικά λεπτά (40-58 στο 32’), ωστόσο δύο πολύ όμορφα καλάθια του Μαργαλιά έφεραν ξανά τον Προμηθέα στο «στρογγυλό» +20 (42-62 στο 33’). Λίγο αργότερα ο Χρυσανθόπουλος με ένα δικό του σερί έδωσε «αέρα» 24 πόντων στον Προμηθέα (42-66 στο 35’). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τη διαφορά να κυμαίνεται μεταξύ 20-25 πόντων, με τους Μαργαλιά και Καπετάκη να πρωταγωνιστούν στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού για τις δύο ομάδες. Με καλάθι του Μπανάβα 2 λεπτά πριν το φινάλε οι Ίκαροι μείωσαν μετά από πολλή ώρα κάτω από τους 20 (53-72 στο 38’). Η ομάδα του Μελιγδή, έχοντας καθαρίσει το ματς δεν είχαν λόγο να ανεβάσουν ιδιαίτερα το ρυθμό, κάνοντας και συντήρηση δυνάμεων εν όψει της απαιτητικής συνέχειας. Κάπως έτσι έφτασαν απόλυτα δίκαια και πειστικά στο τελικό 54-74, που σηματοδοτεί τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση.