Εντυπωσιακή πρεμιέρα για τους Παίδες του Προμηθέα στο Πανελλήνιο

Πέμπτη, Σεπτέμβριος 2, 2021 - 8:02πμ
Με το... δεξί για το μετάλλιο

Με απόλυτα πειστική εμφάνιση, οι Παίδες του Προμηθέα επικράτησαν εύκολα του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων της Κυψέλης και μπήκαν με το δεξί στη διοργάνωση, κόντρα σε έναν αντίπαλο με πολύ υψηλές βλέψεις. Αύριο η επόμενη αναμέτρηση για την αρμάδα του Μελιγδή, απέναντι στους Ικάρους Σερρών στις 21:00.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι με Σοϊλεμετζίδη, Καλλιακούδα, Μαργαλιά, Βασιλείου και Καναβό.  Οι Πατρινοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και παίρνοντας ώθηση από την πολύ καλή τους άμυνα κατάφεραν από νωρίς να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Μετά το αρχικό 0-2 των «ερυθρόλευκων», οι Πατρινοί έτρεξαν ένα επιμέρους 12-0 και να προηγείται με διψήφια διαφορά (12-2 στο 5’) με καλάθι του Μαργαλιά. Ο Ολυμπιακός μείωσε με τρίποντο του Στηθόπουλου, ωστόσο με νέο τρίποντο από τον εξαιρετικό στην πρώτη περίοδο Βασιλείου έφτασαν ξανά στο +10 (15-5 στο 8’). Στο τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες του Μελιγδή είχαν ένα «νεκρό διάστημα», με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 15-8, όπου και σκορ δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Καναβός μπήκε με…κέφια και με ένα δικό του «κρεσέντο» στην επίθεση και 6 δικούς του πόντους, ο Προμηθέας «εκτόξευσε» και πάλι τη διαφορά στους 10 (21-11 στο 13’). O Ολυμπιακός προσπαθούσε με…κόπο και ιδρώτα να μειώσει και έφτασε μέχρι το -8 (22-14 στο 15’) με 1/2 βολές του Λαμπρόπουλου, όμως οι «Προμηθείς» είχαν αντίδραση και με 4/4 βολές του Καλλιακούδα έφτασαν στη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς (28-16 στο 16’). Ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να κατεβάσει και πάλι τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή με καλάθι και φάουλ του Αμπόσι (28-19 στο 18’), ωστόσο ο Προμηθέας με 3/4 βολές από Χρυσανθόπουλο και Γρυλλή επανέφεραν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 31-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα και το πρώτο καλάθι ήρθε 2 λεπτά μετά την έναρξή του, με τον Σοϊλεμετζίδη και τον Καλλιακούδα να στέλνουν τη διαφορά στους 13 (34-21 στο 24’) και λίγο αργότερα στους 16 με τρίποντο του πρώτου (39-23 στο 25’). Με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, οι παίκτες του coach Μελιγδή κατάφερναν να αναχαιτίσουν κάθε πιθανότητα αντεπίθεσης του Ολυμπιακού και να αυξάνουν ολοένα και περισσότερο τη διαφορά, φτάνοντας και στο +18 με καλάθι του Καναβού (43-25 στο 26’) και λίγο αργότερα στο +19 και περιφερειακό σουτ του Ματίγια Στέβοβιτς (46-27 στο 28’). Στο φινάλε της 3ης περιόδου οι Πειραιώτες προσπάθησαν να ανακάμψουν τρόπον τινά και με ένα τρίποντο του Νικολαΐδη κατέβασαν τη διαφορά στους 16 (50-34), το οποίο ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πατρινοί επιστράτευσαν και πάλι την εξαιρετική τους άμυνα, δυσκολεύοντας αφάνταστα τους αντιπάλους να φτάσουν στο καλάθι. Με ένα πολύ όμορφο lay up του Μαργαλιά ο Προμηθέας έφτασε ξανά στο +18 (52-34 στο 32’), ενώ ένα floater του Χρυσανθόπουλου έδωσε «αέρα» 20 πόντων στον Προμηθέα (54-34 στο 34’). Σε εκείνο το σημείο ο ρυθμός έπεσε αισθητά και τα καλάθια έρχονταν με το…σταγονόμετρο. Ο Χρυσανθόπουλος με δύο δικά του καλάθια «παγίωσε» τη διαφορά στους 20 (58-38 στο 37’). Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία, με τον Καλλιακούδα να στέλνει για πρώτη φορά τη διαφορά στους 23 (66-43), όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-8, 31-19, 50-34, 66-43