Υποχρέωση η νίκη για ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό
ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός ρίχνονται σήμερα στη «μάχη» της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League και οι δύο ομάδες θέλουν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί στο «Καραϊσκάκη» και είναι το φαβορί για την κατάκτηση της νίκης, ενώ πιο δύσκολο έργο θα έχει ο ΠΑΟΚ στην Ουγγαρία κόντρα στη Βίντι.
Η αφετηρία του δεύτερου γύρου στην φάση των ομίλων του Europa League ξεκινάει απόψε για όλες τις ομάδες και για τον ΠΑΟΚ η αρχή θα γίνει από την Βουδαπέστη. Από το στάδιο Grupama της ουγγρικής πρωτεύουσας όπου στις 7.55 θα αναμετρηθεί με την γηπεδούχο Βίντι του Μάρκο Νίκολιτς, σε μια προσπάθεια να ξαναπάρει πίσω τους βαθμούς που "πέταξε" στο πρώτο παιχνίδι πριν δυο εβδομάδες (25/10). Μία προσπάθεια που θα γίνει τελικά χωρίς τον τραυματία Βιερίνια.
Γήπεδο: Γκρουπάμα Αρένα
Διαιτητής: Αλί Παλιμπιγίκ (Τουρκία)
Τηλεόραση Cosmote sport 2 HD
Φόρμα ομάδων:
Βίντι: 4 νίκες και 1 ισοπαλία στα τελευταία 5 ματς
ΠΑΟΚ: 3 νίκες, 1 ισοπαλία, 1 ήττα στα τελευταία 5 παιχνίδια
Θερμοκρασία: 10 C την ώρα του αγώνα
Από εκεί και πέρα, το αποψινό πρόγραμμα περιλαμβάνει σπουδαία παιχνίδια, όπως αυτό της Άρσεναλ με τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας και της Μπέτις με τη Μίλαν, ενώ μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει και το παιχνίδι της Λάτσιο με τη Μαρσέιγ.
Συνοπτικά το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής των ομίλων του Europa League έχει ως εξής:
1ος όμιλος
Λουντογκόρετς - ΑΕΚ Λάρνακας
Λεβερκούζεν - Ζυρίχη
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ζυρίχη 3 3-0-0 5-2 9
Λεβερκούζεν 3 2-0-1 9-7 6
Λουντογκόρετς3 0-1-2 3-5 1
ΑΕΚ Λάρνακας 3 0-1-2 3-6 1
2ος όμιλος
Σέλτικ - Λειψία
Ρόζενμποργκ - Σάλτσμπουργκ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Σάλτσμπουργκ 3 3-0-0 9-3 9
Λειψία 3 2-0-1 7-4 6
Σέλτικ 3 1-0-2 2-5 3
Ρόζενμποργκ 3 0-0-3 1-7 0
3ος όμιλος
Σλάβια Πράγας - Κοπεγχάγη
Μπορντό - Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ζενίτ 3 2-1-0 4-2 7
Σλάβια Πρ. 3 2-0-1 2-1 6
Κοπεγχάγη 3 1-1-1 3-3 4
Μπορντό 3 0-0-3 2-5 0
4ος όμιλος
Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Σπάρτακ Τρνάβα
Φενέρμπαχτσε - Άντερλεχτ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ντιναμό Ζ. 3 3-0-0 8-2 9
Φενέρμπαχτσε 3 1-1-1 5-6 4
Σπάρτακ Τρνάβα 3 1-0-2 2-4 3
Άντερλεχτ 3 0-1-2 2-5 1
5ος όμιλος
Αρσεναλ - Σπόρτινγκ Λισαβόνας
Βόρσκλα - Καραμπάχ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Άρσεναλ 3 3-0-0 8-2 9
Σπόρτινγκ Λ. 3 2-0-1 4-2 6
Βόρσκλα 3 1-0-2 4-6 3
Καραμπάχ 3 0-0-3 0-6 0
6ος όμιλος
Ολυμπιακός - Ντουντελάνζ
Μπέτις - Μίλαν
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Μπέτις 3 2-1-0 5-1 7
Μίλαν 3 2-0-1 5-3 6
Ολυμπιακός 3 1-1-1 3-3 4
Ντουντελάνζ 3 0-0-3 0-6 0
7ος όμιλος
Ραπίντ Βιένης - Βιγιαρεάλ
Σπαρτάκ Μόσχας - Ρέιντζερς
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Βιγιαρεάλ 3 1-2-0 10-5 5
Ρέιντζερς 3 1-2-0 5-3 5
Ραπίντ Β. 3 1-0-2 3-8 3
Σπαρτάκ Μ. 3 0-2-1 3-5 2
8ος όμιλος
Λάτσιο - Μαρσέιγ
Απόλλων Λεμεσού - Αϊντραχτ Φρανκφούρτης
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αϊντραχτ Φρ. 3 3-0-0 8-2 9
Λάτσιο 3 2-0-1 6-6 6
Μαρσέιγ 3 0-1-2 4-7 1
Απόλλων Λεμ. 3 0-1-2 3-7 1
9ος όμιλος
Γκενκ - Μπεσίκτας
Μάλμε - Σάρπσποργκ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Γκενκ 3 2-0-1 7-5 6
Μάλμε 3 1-1-1 3-3 4
Σάρπσμποργκ 3 1-1-1 5-5 4
Μπεσίκτας 3 1-0-2 5-7 3
10ος όμιλος
Ακχισάρ- Σεβίλη
Κράσνονταρ - Σταντάρ Λιέγης
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Σεβίλη 3 2-0-1 12-3 6
Κράσνονταρ 3 2-0-1 4-3 6
Σταντάρ Λ. 3 2-0-1 5-7 6
Ακχισάρ 3 0-0-3 1-9 0
11ος όμιλος
Ντιναμό Κιέβου - Ρεν
Αστάνα - Γιάμπλονετς
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Ντιναμό Κ. 3 1-2-0 6-5 5
Αστάνα 3 1-2-0 5-3 5
Ρεν 3 1-0-2 3-5 3
Γιάμπλονετς 3 0-2-1 3-4 2
12ος όμιλος
Βίντι - ΠΑΟΚ
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ - Τσέλσι
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Τσέλσι 3 3-0-0 5-1 9
Βίντι 3 1-0-2 2-3 3
ΠΑΟΚ 3 1-0-2 4-4 3
ΜΠΑΤΕ 3 1-0-2 3-6 3