Ασημένιο μετάλλιο τα καταπληκτικά πιτσιρίκια του ΝΟΠ!

Κυριακή, Ιούλιος 22, 2018 - 1:45μμ

Ο ΠΑΟΚ στέφθηκε πρωταθλητής στο πόλο των μίνι παίδων, αφού στον τελικό που ολοκληρώθηκε το μεσημέρι της Κυριακής (22/7) στο κολυμβητήριο του ΝΟΠ «Επαμεινώνδας Πετραλιάς» επιβλήθηκε της διοργανώτριας ομάδας με 14-10 και στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας!

Είναι το πρώτο μετάλλια σε ηλικιακή κατηγορία του ΝΟΠ (νέων, εφήβων, παίδων ή μίνι παίδων) από το 1997! Για τον ΠΑΟΚ ο συγκεκριμένος τίτλος είναι ο πρώτος τη φετινή χρονιά σε κάποιο ηλικιακό πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περιόδο όταν ο ΠΑΟΚ με επιμέρους 4-1 μετέτρεψε το υπέρ του 8-7 σε 12-8 και πήρε μεγάλο προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης.

Οι εντυπωσιακοί πιτσιρικάδες του Θανάση Κοντάκου, μπροστά σε περίπου 400 θεατές μπήκαν φουριόζοι, προηγήθηκαν με 3-1 και 4-2, αλλά δεν άντεξαν περισσότερο στον ΠΑΟΚ, που εξαρχής ήταν το φαβορί. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και με επιμέρους σερί 11-4 κατέκτησαν το τρόπαιο.
Στην τελευταία περίοδο ο ΝΟΠ προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς ωστόσο να το καταφέρει με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί και να αυξάνει το προβάδισμα (13-8, 14-9) μέχρι το τελικό 14-10.

Στον μικρό τελικό ο ΝΟ Χανίων κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο επικρατώντας με 15-7 του Ολυμπιακού.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι ομάδες της Θεσσαλονίκης και της επαρχίας κατέκτησαν και τα τρία μετάλλια, πράγμα που δείχνει ότι τα επόμενα χρόνια μπορεί να παρουσιαστούν ευθέως ανταγωνιστικές ομάδες εκτός Αθηνών. Παράλληλα οι εμφανίσεις των ΝΕ Λάρισας, ΝΟ Ρεθύμνου και Άρη Θεσσαλονίκης που κατέλαβαν τις θέσεις 6-8 ήταν κάτι παραπάνω από ενθαρρυντικές για το μέλλον του αθλήματος σε πανελλήνιο επίπεδο.