Διακρίσεις για τους Βετεράνους του Α.Ο. Γαλήνη

Πέμπτη, Ιούνιος 7, 2018 - 11:54μμ

Νυν ή πρώην αθλητές, οι οποίοι συνεχίζουν με αμείωτη διάθεση την επιτραπέζια αντισφαίριση, ανεξάρτητοι, που δεν απέκτησαν ποτέ αθλητικό δελτίο, αλλά απέκτησαν πάθος με το άθλημα, όπως και θερμοί φίλοι της ρακέτας από νεότερες γενιές είχαν την τιμητική τους αυτό το Σαββατοκύριακο 2-3/6/2018 στην Καβάλα.

Συγκεντρώθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο Καλαμίτσας «Αλεξάνδρα Δήμογλου» για την κορυφαία διοργάνωση του χώρου τους, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βετεράνων και Ανεξαρτήτων Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης και με την αγωνιστικότητα και τις ικανότητές τους πέρασαν και φέτος όμορφη εικόνα διαδίδοντας το ολυμπιακό άθλημα.

Εκατόν ενενήντα πέντε αθλητές κι αθλήτριες από διάφορες πόλεις της χώρας έκαναν την καλύτερη προσπάθεια για ν’ απολαύσουν τα παιχνίδια και να φτάσουν σε μετάλλια. Τη μεγαλύτερη σημασία είχε το μήνυμά τους ότι η αθλητική ενασχόληση σε ερασιτεχνική μορφή δεν χρειάζεται να σταματά ποτέ.

Ελκυστική η εικόνα στα ομαδικά. Στο Πρωτάθλημα Ελλάδας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο η αθηναϊκή ομάδα Πάνθεο. Την 3η θέση κατέκτησαν οι βετεράνοι του Α.Ο. ΓΑΛΗΝΗ Πάτρας με τους Τάσο Δασκαλόπουλο, Σωτήρη Ζήκο, Κώστα Ζήκο και Βασίλη Παπαδημητρίου. Στο παιχνίδι για τις θέσεις 3-4 νίκησαν τα Χανιά με 5-1.

Στα ατομικά διεξήχθησαν 11 κατηγορίες: Έξι στους ανεξάρτητους και πέντε (5) στους βετεράνους. Στις συνολικές συμμετοχές ήταν και 15 γυναίκες. Δυνατοί και αμφίρροποι τελικοί καταγράφηκαν σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες. Στους βετεράνους 40-49 ετών ο Σωτήρης Ζήκος έκαμψε με 3-2 σετ τον συμπαίκτη του Τάσο Δασκαλόπουλο και έτσι κατέκτησαν την 1η και 2η Θέση οι αθλητές της ομάδας  ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ Α.Ο ΓΑΛΗΝΗ ΑΧΑΙΑΣ στο  ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ ΠΟΦΕΠΑ 2017-2018.

Να υπενθυμίσουμε πως η ομάδα των Βετεράνων του Α.Ο. ΓΑΛΗΝΗ είναι η Πρωταθλήτρια Ομάδα του Πρωταθλήματος ΠΟΦΕΠΑ Δυτικής Ελλάδας. Στον τελευταίο αγώνα, μεταξύ των ομολογουμένως δύο καλύτερων ομάδων της περιφέρειας, η ομάδα της Γαλήνης παίζοντας πολύ δυνατά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Α.Σ. ΙΦΙΤΟΥ ΠΑΤΡΩΝ, κερδίζοντάς τον με 5-2 και αφήνοντάς τον στη δεύτερη θέση της τελικής βαθμολογίας.