Οι όμιλοι της Β' φάσης στην Α2 ανδρών
Ολοκληρώθηκε την Κυριακή (27/5) το απόγευμα η Α’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών με τους τελευταίους αγώνες της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής σε Α’ και Β΄ Όμιλο. Έτσι οριστικοποιήθηκε ποιες ομάδες πάνε στους Ομίλους Ανόδου και ποιες σε αυτόν της Καθόδου της Β’ φάσης του πρωταθλήματος.
Αναλυτικά:
Στους δύο Ομίλους της Ανόδου (από τέσσερις ομάδες ο καθένας, που θα οριστούν μετά από κλήρωση) θα πάνε:
Από τον Α’ Όμιλο της Α’ φάσης, οι ΓΣ Περιστερίου με 3 βαθμούς, ΑΕ Χαϊδαρίου με 2 β., Νηρέας Γέρακα με 1 β. και Ηλυσιακός με 0 β.
Από τον Β’ Όμιλο της Α’ φάσης οι ΝΟ Πατρών με 3 β., Άρης με 2 β., Νίκη Βόλου με 1 β. και ΟΦΘ με 0 β.
Οι δύο πρώτες (2) ομάδες των νέων αυτών Ομίλων, στη συνέχεια, αγωνίζονται στα πλέι οφ για να ξεχωρίσουν οι 2 ομάδες που θα ανέλθουν στην Α1 Εθνική, ενώ οι 3ες και 4ες παίζουν αγώνες κατάταξης.
Στον (έναν και μοναδικό) Όμιλο Καθόδου θα πάνε επτά ομάδες:
Από τον Α’ Όμιλο της Α’ φάσης οι Παναθηναϊκός με 3 β., Νηρέας Χαλανδρίου με 2 β. και ΝΟ Καλαμακίου με 1 β.
Από τον Β’ Όμιλο της Α’ φάσης οι ΓΣ Ηλιούπολης με 3 β., ΝΟ Χαλκίδας με 2 β., Νηρέας Πατρών με 1 β. και ΝΟ Λάρισας με 0 β.
Οι τρεις τελευταίες ομάδες του Ομίλου Καθόδου θα υποβιβαστούν (μαζί με τον Ιωνικό) στην Β’ Εθνική κατηγορία.
Οι αγώνες της Β’ Φάσης του πρωταθλήματος θα διεξαχθούν 15-17 Ιουνίου και 29/6-1 Ιουλίου.
Τα αποτελέσματα της Κυριακής (27/5) για την 14η και τελευταία αγωνιστική:
Α’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 6-8
ΙΩΝΙΚΟΣ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 0-5 ά.α.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ 10-4
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 4-12
Β’ ΟΜΙΛΟΣ:
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΡΗΣ 5-8
ΟΦΘ – ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 14-6
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 17-8
ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 9-10
ΟΙ ΤΕΛΙΚΕΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΤΗΣ Α’ ΦΑΣΗΣ:
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΟΜΙΛΟΥ (ΤΕΛΙΚΗ):
1. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (142-73) 37
2. ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ (134-103) 30
3. ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ (102-95) 26
4. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (123-110) 23
…………………………………………..
5. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (114-110) 21
6. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. (94-126) 8
7. ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ (83-136) 7
Σ.Σ.:Η βαθμολογία διαμορφώθηκε σύμφωνα με την προκήρυξη, μετά την αποχώρηση από το πρωτάθλημα του Ιωνικού (στη διάρκεια του Β’ γύρου).
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Β’ ΟΜΙΛΟΥ (ΤΕΛΙΚΗ):
1. ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ (147-108) 39
2. ΑΡΗΣ (124-87) 30
3. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (142-110) 27
4. ΟΦΘ (144-132) 21
…………………………………………..
5. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (130-116) 18
6. ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (102-149) 15
7. ΝΗΡΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (106-130) 12
8. ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (108-171) 6