Θρίαμβος: Ο Προμηθέας στους "16" της Ευρώπης (φωτό και βίντεο)

Τρίτη, Ιανουάριος 9, 2024 - 10:32μμ
Έκανε πάρτι στο Τόφαλος με τη Λε Μαν, 91-78

Στους 16 του Basketball Champions League προκρίθηκε ο Προμηθέας, που νίκησε για δεύτερη φορά σε δύο αγώνες τη Λε Μαν (91-78). ΑΕΚ, Μούρθια και Χολόν ή Οστάνδη στο δρόμο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Σπουδαίος για ακόμα ένα βράδυ στη σεζόν 2023/24, ο Προμηθέας επικράτησε με 91-78 της Λε Μαν και με σκορ 2-0 στο Play-In του Basketball Champions League, προκρίθηκε στη φάση των 16 της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, τη Μούρθια και τη Χολόν ή την Οστάνδη.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου στηρίχθηκε ξανά στον Άντονι Κάουαν που έβαλε 13 πόντους στην πρώτη περίοδο, στην οποία οι γηπεδούχοι έχτισαν προβάδισμα 18 πόντων (30-12) χάρη στα 7/10 τρίποντα και τα έξι κλεψίματά τους. Οι Γάλλοι έκαναν οκτώ λάθη και βρέθηκαν σε μία πολύ δύσκολη κατάσταση, από την οποία δεν επέστρεψαν ποτέ.

Πλην του Γουίλιαμ Ναράς, ουδείς παίκτης της Λε Μαν βοήθησε, σε μια βραδιά που εξελίχθηκε σε εφιάλτη. Το πρώτο κάκιστο δεκάλεπτο έκρινε το σαραντάλεπτο και ουσιαστικά την ευρωπαϊκή σεζόν της ομάδας, η οποία είχε χάσει και το πρώτο ματς με 68-78 στο γήπεδό της.

Στην πρώτη αγωνιστική του TOP-16 ο Προμηθέας θα υποδεχθεί την ΑΕΚ (23/1), πριν ακολουθήσουν αγώνες με τη Μούρθια (εκτός στις 30/1), με τη Χολόν ή με την Οστάνδη (εκτός, 6/2), με τη Μούρθια (εντός στις 5/3), με τη Χολόν ή με την Οστάνδη (εντός στις 12/3) και με την ΑΕΚ (εκτός στις 20/3). Την πρόκριση στα προημιτελικά θα πάρουν οι δύο πρώτοι του ομίλου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κρέγιτς, Ζάστσουκ, Αουνκρόγκερς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-12, 48-29, 75-54, 91-78