Προμηθέας - Ντιζόν 68-71: Λύγισε στην παράταση αλλά συνεχίζει στο Champions League

Τετάρτη, Δεκέμβριος 13, 2023 - 12:01πμ
Σταθερά Ευρωπαίος

Η Ντιζόν πέρασε από το Τόφαλος (71-68 στην παράταση) και πήρε την πρώτη θέση του ομίλου, όμως η νίκη της Ρίτας επί της Οπάβα έστειλε τον Προμηθέα στο Play-In του Basketball Champions League.

Ντέρμπι με τα... όλα του ήταν το ματς του Προμηθέα με τη Ντιζόν το βράδυ της Τρίτης (12/12) για την πέμπτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Οι δύο ομάδες σπατάλησαν τις ευκαιρίες τους στο τέλος της κανονικής διάρκειας (άστοχες βολές του Κρις Κόφι στα 5", δεν πρόλαβαν να εκτελέσουν επίθεση οι Γάλλοι), με τη Ντιζόν να παίρνει τελικά την νίκη (71-68) στην παράταση.

Στο 5-0 η ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς που κλείδωσε την πρώτη θέση του ομίλου και την απευθείας πρόκριση στο TOP-16 της διοργάνωσης, στο 2-3 οι Πατρινοί που θα παλέψουν στο Play-In ως δεύτεροι ή ως τρίτοι, καθώς η Ρίτας νίκησε άνετα στην Οπάβα.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν είχε τους τραυματίες Χάντερ Χέιλ - Άντονι Κάουαν στη διάθεσή του, είχε όμως τον Τιμ Φρέιζερ για πρώτη φορά ενεργό και τον Χάιμε Ετσενίκε κυρίαρχο στο πρώτο μέρος. Ωστόσο ο Προμηθέας έκλεισε το ματς με κακό ποσοστό στο τρίποντο (6/21) και με 22 λάθη για τις 17 τελικές του πάσες.

Ο Άχμαντ Κέιβερ (18 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ντιζόν, αλλά και αυτός που έβαλε τις βολές για το τελικό σκορ, πριν ο Καμ Ρέινολντς αστοχήσει στο τρίποντο που θα ισοφάριζε εκ νέου την αναμέτρηση. Με 15 κλεψίματα έκλεισαν το ματς οι Γάλλοι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Βούλιτς, Κοζλόφσκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-11, 29-33, 48-48, 63-63 (κ.α.), 68-71
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κόφι 3, Φρέιζερ 8 (2/6 σουτ, 4 ασίστ, 7 λάθη), Τζόουνς 9 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ρέινολντς 8 (3/11 σουτ), Μπαζίνας, Ετσενίκε 16 (6/8 δίποντα, 4/5 βολές, 5 λάθη), Κόνιαρης 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Στίβενς 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Αλίνγκ 2, Κέιβερ 18 (2/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8/9 βολές), Χόλστον 14 (2/5 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 λάθη), Χαντ 5 (5/6 βολές), Λάζιτς 8 (1), Τσικόκο 8, Ντοκοσί 6 (7 ριμπάουντ), Χρόβατ 6 (2/13 σουτ), Ονιάνγκ 4 (2/8 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/33 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 12/24 βολές, 39 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 22 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ντιζόν: 16/40 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 18/23 βολές, 43 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 17 επιθετικά), 13 ασίστ, 15 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη, 21 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 6η και τελευταία αγωνιστική, ο Προμηθέας θα παίξει στην Οπάβα (19/12 στις 19:30), ενώ η Ντιζόν θα ταξιδέψει στο Βίλνιους για να αντιμετωπίσει τη Ρίτας την ίδια ημέρα και ώρα.