Αρίων: Διακρίσεις στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου

Τρίτη, Νοέμβριος 21, 2023 - 4:00μμ
Ο Πατρινός σύλλογος κατετάγη 13ος μεταξύ 107 από όλη την χώρα που βαθμολογήθηκαν

Έλαμψαν με την παρουσία τους οι αθλητές και αθλήτριες του Αρίωνα στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που πραγματοποιήθηκε για άλλη μια χρονιά στο αθλητικό κέντρο ''Σκαμνιές'' στη Πηγή Τρικάλων το πρωί της Κυριακής 19/11.

Επικεφαλής του group αντοχής και της αποστολής ήταν ο προπονητής Βασίλης Σουβαλιώτης και συνοδεύτηκε από τη προπονήτρια Νικολία Καρανάσσου.
Ξεχώρισε με την παρουσία του ο Φίλιππος Χριστόπουλος που στέφθηκε 2ος Πανελληνιονίκης στα 3000μ Κ-16 κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο με επίδοση 9:07 στην πολυπληθέστερη κούρσα του πρωταθλήματος. Ο πρωταθλητής του Βασίλη Σουβαλιώτη βρέθηκε από την αρχή του αγώνα στη πρώτη οκτάδα, είχε υπομονή παρότι κλείστηκε πολλές φορές και με φοβερή αλλαγή στα τελευταία 300μ διεκδίκησε και πέτυχε τα καλύτερα. Σημειώνουμε ότι το αργυρό που κέρδισε είναι το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία του συλλόγου σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου. Στην ίδια κούρσα ο ''πρωτάρης'' Σπύρος Ανετόπουλος τερμάτισε στην 73η θέση σε 10:41 προερχόμενος όμως από 10ήμερη αποχή προπονήσεων λόγω ασθένειας.
Στα 3000μ Κ-18 που προηγήθηκαν εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν η Λυδία Σταυροπούλου και η Δέσποινα Λεκατσά τερματίζοντας στην 16η (10:59) και 30η (11:48) θέση αντίστοιχα, ξεπερνώντας τις προσδοκίες, σε μια κούρσα υψηλού επιπέδου και εντόνου ανταγωνισμού.
Στην κούρσα των 2000μ Κ-16 η Αποστολία Φραντζή κατέκτησε την 12η θέση (επίδοση 6:59), μεταξύ 116 αθλητριών που πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για την νέα χρονιά.
Συνέχεια των καλών εμφανίσεων είχαμε και για το Νικόλα Λυμπέρη με την 10η θέση που κατέκτησε στα 6000μ Κ-20 με επίδοση 19:26.
Τέλος στα 10000μ Ανδρών ο Χάρης Χαριτωνίδης προσπάθησε για το καλύτερο τερματίζοντας στην 36η θέση με επίδοση 35:20
Από την προσπάθεια όλων των παιδιών που αγωνίστηκαν, ο ΑΓΣ Αρίων Πατρών κατετάγη 13ος μεταξύ 107 συλλόγων από όλη την χώρα που βαθμολογήθηκαν.