Επιτυχίες για την Μ. Βυθούλκα και τον Δ. Τασσόπουλο

Κυριακή, Νοέμβριος 12, 2023 - 12:48μμ
Η Ανθούλα Βυθούλκα

Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στο Πίρντοπ της Βουλγαρίας το Βαλκανικό Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος.

Μετείχε με την Εθνική μας ομάδα Μαρία-Ανθη Βυθούλκα του Πέλοπα Πάτρας.

Ηταν 14η στα 4000μ. νεανίδων (Κ-20) με 14.41, ενώ με την Εθνική στο ομαδικό πήραν την 4η θέση.

ΤΟ ΔΕΚΑΡΙ

Η μεγάλη γιορτή του αθλητισμού, o 40ος Μαραθώνιος Αθήνας, ξεκίνησε με τον αγώνα δρόμου 10χλμ. ΟΠΑΠ.

Το κέντρο της Αθήνας πλημμύρισε με πρωταθλητές και πρωταθλήτριες του στίβου αλλά και απλούς πολίτες που συγκεντρώθηκαν για να διασκεδάσουν μαζί τρέχοντας στους δρόμους της πρωτεύουσας με τον πρώτο τερματισμό στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο να δίνει το μήνυμα της γιορτής.

Παραλληλα διεξήχθη το πανελλήνιο πρωτάθλημα 10 χλμ σε δημόσιο δρόμο, το προτελευταίο για το 2023.

Στο 10άρι των ανδρών, ο Νίκος Σταμούλης επικράτησε και «έκοψε» πρώτος την κορδέλα στο Παναθηναϊκό Στάδιο. Με χρόνο 31:19 o 21χρονος πρωταθλητής αναδείχθηκε νικητής, όσο ο Γιώργος Σταμούλης (AΟ Παλαιού Φαλήρου) τον ακολούθησε στη δεύτερη θέση με 31:34 ενώ ο Τσέχος Γιάνις Μάτς τερμάτισε τρίτος με 33:41.

Νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ήταν ο Γιώργος Σταμούλης και ακολούθησε ο Μανώλης Πουρίκας (ΓΣ Νίκη Βύρωνα) με 32.06 και στην τρίτη ο Αλέξανδρος Σούκουλης (Παναξιακός) 32.23.

Ο μοναδικός Αχαιός που συμμετείχε, ο Δημήτρης Τασόπουλος του Αθηνόδωρου αιγίου ήταν 13ος με 35.23.