Δεν είχε λύσεις ο Απόλλων, βαριά ήττα 100-70 στην ΑΕΚ

Σάββατο, Οκτώβριος 21, 2023 - 10:10μμ
Δεν γινόταν αλλιώς

Με μία εντυπωσιακή παράσταση σκοραρίσματος του Μπεν ΜάκΛεμορ η ΑΕΚ πήρε το πρώτο της θετικό αποτέλεσμα στην φετινή Basket League, νικώντας τον Απόλλωνα Πάτρας με 100-70 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Η ομάδα του Πλάθα ήταν κυρίαρχη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και έφτασε σε μία άνετη επικράτηση. Στο 1-2 βρίσκεται πλέον η Ένωση, ίδιο ρεκόρ και για την ομάδα του Βετούλα.

Πέραν του εκπληκτικού ΜάκΛεμορ (26 πόντους, 4/6 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ) η ΑΕΚ Betsson βρήκε σκορ και από τον Τζάστιν Τίλμαν, με τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να είναι για ακόμα ένα ματς μεταξύ των διακριθέντων.

Το ξεκίνημα της ΑΕΚ Betsson ήταν εντυπωσιακό, με τον Μπεν ΜάκΛεμορ να παίρνει... φωτιά και να κάνει τρομερά πράγματα, παραδίδοντας παράσταση σκοραρίσματος. Η ομάδα του Πλάθα σκόραρε 31 πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά, με τους 16 να προέρχονται από τον Αμερικανό. Ο Απόλλωνας έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο, ροκάνισε την διαφορά και με ένα επιμέρους 25-17 μείωσε στους επτά πόντους στην ανάπαυλα (48-41), με τον Σταρκς να αποτελεί τον κύριο εκφραστή των επιθετικών του ενεργειών με 15 πόντους και τον Μπράουν να ακολουθεί με 10.

Η ΑΕΚ Betsson μπήκε στο δεύτερο μέρος με διάθεση να "καθαρίσει" το παιχνίδι και να μην επιτρέψει στους Πατρινούς να διεκδικήσουν θετικό αποτέλεσμα στα Άνω Λιόσια. Ο ΜάκΛεμορ συνδέθηκε ξανά με το καλάθι, η Ένωση ανέκτησε το διψήφιο προβάδισμα στις παρυφές των είκοσι πόντων και βρήκε ρυθμό. Η ομάδα του Βετούλα δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς και η πλάστιγγα είχε γείρει ξεκάθαρα υπέρ των κιτρινόμαυρων. Ο Τζάστιν Τίλμαν κυριάρχησε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και η ΑΕΚ Betsson έφτασε σε μία άνετη νίκη με 100-70.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Θεονάς, Σταματόπουλος, Μαρτινάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-16, 48-41, 74-59, 100-70

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ πηγαίνει στην Θεσσαλονίκη για το ματς με τον Άρη (29/10, 17:15), ενώ ο Απόλλωνας υποδέχεται τον Κολοσσό Ρόδου (28/10, 20:15).