Νίκες για Αχαγιά '82 και Αίολο Αγυιάς

Δευτέρα, Οκτώβριος 17, 2022 - 10:52πμ
Οι αχαγιώτες κέρδισαν στο Ληξούρι τον τοπικό ΝΕΟΛ με 86-75 - Ο Αίολος Αγυιάς επικράτησε εντός του Ηλυσιακού 70-60

Κυριαρχία από την αρχή μέχρι και το τέλος! Ούσα η καλύτερη ομάδα της συνάντησης από το πρώτο μέχρι και -σχεδόν- το τελευταίο λεπτό της, η Αχαγιά 82 άφησε πίσω την ήττα της πρεμιέρας από την Ένωση Ιλίου κερδίζοντας στο Ληξούρι τον τοπικό ΝΕΟΛ με 86-75 για την 2η στροφή.
Ουσιαστικά, οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν από νωρίς να δείξουν τις επιθυμίες τους στο παρκέ και προηγούμενοι τόσο με 5-12 στο 5ο λεπτό όσο και με 8-19 στο 9ο έδειξαν με το καλημέρα την επιθετικότητά τους κόντρα στους γηπεδούχους που έδειξαν να ψάχνονται στην αρχή. Με την απόσταση να κυμαίνεται σταθερά όμως, κοντά στην κλίμακα των 10 πόντων, ο ΝΕΟΛ έβγαλε αντίδραση σθεναρά και χάρις σε ένα σύντομο επί μέρους σκορ της τάξης του 7-4 μείωσε ακόμα και στους 6 πόντους στο 19′. Από εκεί και πέρα όμως, μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου, οι Αχαιοί ήταν αυτοί που έπρεπε και πολύ σύντομα με λύσεις σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ έφτασαν ξανά σε διψήφια κύματα διαφοράς.
Μετά την ανάπαυλα, δεν άλλαξε τίποτα συνταρακτικό, με τους Πατρινούς να αγγίζουν πολλάκις τόσο το +15 όσο και το +20 (39-52 στο 22′, 42-54 στο 25′, 46-62 στο 28′) και μπαίνοντας στην 4η και τελευταία περίοδο προηγούμενοι με 16 πόντους (48-64) έδειξαν ότι θα καθαρίσουν απο νωρίς το ματς.
Τα δεκάλεπτα: 12-21, 37-47, 48-64, 73-86