Οδηγεί την κούρσα ο Αίολος Αγυιάς

Δευτέρα, Δεκέμβριος 13, 2021 - 8:33πμ

Το πανόραμα της 7ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Γ' Εθνικής εκκίνησε το μεσημέρι της Κυριακής (12/12) με την αναμέτρηση μεταξύ Διαγόρα και Δίωνα, με τους Ροδίτες να επιστρέφουν από το -10 του πρώτου ημιχρόνου και με κύριο όπλο την αμυντική τους υπόσταση να κάμπτουν την αντίσταση της ομάδας της Κυπαρισσίας με 73-70!

Αυτή ήταν η 4η νίκη σε ισάριθμα ματς στην έδρα τους για τους γηπεδούχους, που έστω και προσωρινά αγγίζουν την 3η θέση του γκρουπ.

Τα ημίχρονα: 33-43, 73-70

Στη συνέχεια, ένα εξίσου συναρπαστικό ματς έλαβε χώρα στο Αίγιο, όπου ο Γλαύκος επιβίωσε σε ένα πολύ κομβικό για το μέλλον του στην κατηγορία παιχνίδι επικρατώντας με 69-65 έναντι του τοπικού Ήφαιστου/ Αχιλλέα, που ήταν ο κυρίαρχος για 30 λεπτά.

Ωστόσο, οι Πατρινοί πήραν το σπουδαίο ντέρμπι χάρις σε μια τρομερή 4η περίοδο, όπου ήταν καλύτεροι κατά 11 πόντους!

Τα ημίχρονα: 34-27, 65-69

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ.

Στην Πάτρα, ο  Αίολος εκμεταλλεύτηκε την τρανή δυστοκία του ΑΣΣ Αμαλιάδας και έχτισε από νωρίς μια ισχυρή κεφαλή στο σκορ (23-10 πρώτη περίοδος, 44-29 ημίχρονο) και έφτασε πολύ άνετα σε ακόμα μια νίκη στην τρέχουσα σεζόν, η οποία τον κρατάει μια ανάσα από την αήττητη ακόμα Καλαμάτα (2 ματς λιγότερα προς το παρόν) 1 αγωνιστική πριν το διάλειμμα των Χριστουγέννων.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 44-29, 52-43, 72-49