Το μεγάλο ρεκόρ του Δαβουρλή στο Κύπελλο Ελλάδας

Τετάρτη, Νοέμβριος 17, 2021 - 10:27πμ
Με Κυράστα, Γαλάκο και Δεληκάρη στον Ολυμπιακό

77 συνολικά τρόπαια του Κυπέλλου Ελλάδας έχουν δοθεί μέχρι σήμερα, από το 1931 που ξεκίνησε η διοργάνωση.

Από αυτά, 12 φορές το τρόπαιο κρίθηκε στο «φτωχό» 1-0, όλες τις υπόλοιπες φορές είτε ο τελικός κρίθηκε στην παράταση και στα πέναλτι είτε χάρη σε περισσότερα γκολ (από 2-0 έως 71).
Μπορεί λοιπόν σε κάποιες περιπτώσεις οι ήρωες να ήταν οι τερματοφύλακες που με τις αποκρούσεις τους έκριναν τη διαδικασία των πέναλτι, μπορεί πάλι, να ήταν κάποιος που πέτυχε 2 και 3 γκολ, μα στο συγκεκριμένο «Δωδεκάθεο» χωράνε μόνο 12.

Τόσοι είναι οι ποδοσφαιριστές που πέτυχαν το μοναδικό γκολ σε ένα 90λεπτο τελικού, κρίνοντάς τον υπέρ της ομάδας τους. Κι ανάμεσά τους ο μοναδικός Κώστας Δαβουρλής, με τη φανέλα όμως του Ολυμπιακού καθώς δεν ευτύχησε με την Παναχαϊκή να παίξει έναν τελικό. Και μάλιστα εις βάρος του Παναθηναϊκού!

Ήταν την περίοδο 1974-'75 και ο «Δαβούρλας» μόλις στο 35' έκρινε τον τελικό με ένα σπάνιο γκολ δείγμα της μοναδικής ποδοσφαιρικής του ευφυίας.
Οι υπόλοιποι ένδεκα: Σιδέρης, Γραμμός, Βασιλείου, Κεραμιδάς, Αγγελής, Χαραλαμπίδης, Βαζέχα, Ναλιτζής, Γ.Χ. Γεωργιάδης, Λέτο, Τσούμπα Ακπόμ.