Εύκολο απόγευμα με τη Λάρισα και τώρα... Κύπελλο για τον Προμηθέα - ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ

Σάββατο, Φεβρουάριος 6, 2021 - 7:27μμ

Με εντυπωσιακή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο (38-17), ο Προμηθέας "έπνιξε" τη Λάρισα (81-63) για τη 14η αγωνιστική της Α1 Basket League το απόγευμα του Σαββάτου στο «Δ. Τόφαλος» και πλέον επικεντρώνεται στο μεγάλο στόχο της σεζόν που δεν είναι άλλος από το Κύπελλο Ελλάδας που… έρχεται αυτή την εβδομάδα.

Η ομάδα της Πάτρας ανέβηκε στο 9-4 και στο 6-0 εντός έδρας, την ώρα που οι Θεσσαλοί έπεφταν στο 4-10 και στο 1-6 μακριά από το γήπεδό τους.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο Προμηθέας ήταν σκληρός στο πίσω μέρος του γηπέδου στο πρώτο μέρος, δέχθηκε όμως 28 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και λίγο έλειψε να μπει σε μπελάδες. Δύσκολο το πρώτο ματς χωρίς τον Τζέιμς Γουέμπ για την ομάδα του Παπανικολόπουλου.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Προμηθέα, προκειμένου να επιβάλει το... νόμο στην έδρα του και να συμπληρώσει τις εννέα νίκες σε 13 αγώνες. Οι Αχαιοί επικράτησαν άνετα με 81-63 της Λάρισας, για την 14η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη 10η ήττα τους.
Η άμυνά της πρώτης περιόδου, διάστημα κατά το οποίο κράτησε τους φιλοξενούμενους στους... 3 πόντους, ήταν αρκετή για να δώσει την απαραίτητη ώθηση στον Προμηθέα, που έκλεισε το δεκάλεπτο στο +16 (19-3) και με συντήρηση δυνάμεων έφτασε χωρίς άγχος στο τελικό 81-63.
Οι Δημήτρης Αγραβάνης και Γιάννης Αθηναίου σήκωσαν το βάρος της επίθεσης από τους νικητές με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τη Λάρισα των απογοητευτικών ποσοστών ευστοχίας ξεχώρισε ο Μπράντον Ρας με 13 πόντους.

Ο Προμηθέας διαχειρίστηκε ιδανικά το παιχνίδι με τη Λάρισα Bread Factory.  Αρχικά , πήρε τη ρεβάνς για την ήττα στο παιχνίδι του α΄ γύρου στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης. Παράλληλα, ο Μάκης Γιατράς είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και συστήματα ενόψει της μεγάλης μάχης με τον Κολοσσό H Hotels την Τρίτη (9/2, 8μ.μ.) στη Ρόδο για την φάση των «8» στο Κύπελλο Ελλάδας.

Οι «Προμηθείς» εμφανίστηκαν με κεκτημένη ταχύτητα από τον θρίαμβο της περασμένης εβδομάδας επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, ήταν καταιγιστικοί σε όλο το α΄ ημίχρονο και στην επανάληψη όταν το θεσσαλικό συγκρότημα αντεπιτέθηκε, αντέδρασαν υποδειγματικά στην πίεση των φιλοξενουμένων φτάνοντας έτσι στην 9η τους νίκη σε 13 παιχνίδια στην φετινή Stoiximan Basket League (εκκρεμεί η αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό στην Πάτρα που ακόμη δεν έχει οριστεί).

001

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυνατά, με καλή άμυνα  και σωστές επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα  η ομάδα της Λάρισας που έμεινε  χωρίς καλάθι για 3 λεπτά, να μένει πίσω στο σκορ με 7-0 στο 3΄.

Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τον Τζεράι Γκραντ και τον Λούντζη  πήραν προβάδισμα με 14-0  και η Λάρισα χρειάστηκε 5,5 λεπτά  για να σημειώσει το πρώτο της καλάθι.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εγκλωβισμένοι τόσο από την καλή άμυνα του Προμηθέα όσο και από τα άστοχα σουτ και έτσι όχι μόνο δεν μείωσαν την διαφορά αλλά η ομάδα του Μάκη Γιατρά προηγήθηκε με 17-3 στο 7΄.

002

Η πατρινή ομάδα δεν πήρε το πόδι από το… γκάζι, παρά τις συνεχείς αλλαγές του προπονητή της Λάρισας, συνέχισε την εξαιρετική άμυνα και έτσι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου την βρήκε μπροστά με 19-3!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα, οι γηπεδούχοι διατήρησαν εύκολα το προβάδισμα (24-7 στο 13΄), με τη σκυτάλη στο σκοράρισμα να περνάει στα χέρια  του Αθηναίου.

Η Λάρισα δεν έβρισκε λύσεις  στην επίθεση, ενώ από την άλλη πλευρά ο Προμηθέας ήταν καταιγιστικός, έλεγχε το παιχνίδι και όταν στο παρκέ πέρασαν και οι Χριστοδούλου, Μίλερ, βοηθήσαν  ώστε η διαφορά να μείνει σε επίπεδα ασφαλείας (26-7 στο 15΄).

003

Η πατρινή ομάδα εκτός από καλή άμυνα, είχε σωστές επιλογές και στην επίθεση, με τον Μίλερ να μπαίνει στην εξίσωση του σκοραρίσματος και την ομάδα του Μάκη Γιατρά να κρατά πολύ εύκολα το προβάδισμα , κοντά στους 20 πόντους (30-11 στο 18΄).

Στα τελευταία λεπτά  της δεύτερης  περιόδου η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και έτσι ο Προμηθέας διατήρησε τον έλεγχο και πήγε στη ανάπαυλά του ημιχρόνου  με το σκορ στο 38-17.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λάρισα μπήκε πιο δυνατά και με καλή άμυνα υποχρέωσε τον Προμηθέα να μείνει περίπου 2,5 λεπτά χωρίς καλάθι, ενώ με σωστές επιλογές στην επίθεση έτρεξε ένα σερί 7-0 μειώνοντας σε 38-24 στο 23΄.

004

Η αχαϊκή ομάδα  βρήκε λύσεις στην επίθεση και κράτησε τη διαφορά (45-29 στο 25΄), όμως υπήρχε πρόβλημα στην άμυνα με τους φιλοξενουμένους να έχουν ανεβάσει τα ποσοστά ευστοχίας τους.

Οι γηπεδούχοι  τα βρήκαν σκούρα  και στην επίθεση, έμειναν πάλι 1,5 λεπτό χωρίς πόντο, η  αντεπίθεσή της Λάρισας συνεχίστηκε και με τρίποντο του Ρας, η θεσσαλική ομάδα μείωσε στους 12 (49-37) στο 27΄ .

Σε εκείνο το σημείο ο Μάκης Γιατράς πήρε τάιμ-άουτ και ο Προμηθέας αντέδρασε. Με τρίποντο του Λούντζη το σκορ πήγε στο +15 (52-37) και με νέο τρίποντο του Αθηναίου έγινε το 55-39 στο 29΄.

005

Στο λεπτό που απέμεινε η Λάρισα  έτρεξε σερί 6-0 και μείωσε στους 10 (55-45) όμως ο Αθηναίου με 3/3 βολές σχεδόν με την εκπνοή, διαμόρφωσε το 58-45 που ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους, εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά λάθη του Προμηθέα και με 4-0 σερί μείωσαν στους 9 (58-49 στο 32΄) για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα.

Η λύση ήρθε από τον Δ. Αγραβάνη, ο οποίος με δύο δίποντα, έδωσε «αέρα» 13 πόντων (62-49) στον Προμηθέα  και με δικό του τρίποντο έγινε το 65-51 στο 34΄.  Να σημειωθεί ότι το καλάθι του Δ. Αγραβάνη που έφτασε τους 9 σερί πόντους, στα 5.15΄ πριν από την λήξη, έφερε τις διαμαρτυρίες του τεχνικού της Λάρισας Νίκου Παπανικολόπουλου, ο οποίος  αποβλήθηκε από το πάγκο των φιλοξενουμένων. Οι θεσσαλοί δεν το έβαλαν κάτω, μείωσαν σε 68-57 όμως μέχρι εκεί, καθώς η ομάδα του Μάκη Γιατρά με τον Λούντζη να  βοηθά στο σκοράρισμα, κράτησε την διαφορά σε απόσταση ασφαλείας (70-57 στο 37΄).

3086756 min

Το τρίποντο του Αθηναίου, διαμόρφωσε το 73-59, περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος και κάπου εκεί κρίθηκε ο νικητής, καθώς η Λάρισα δεν μπορούσε να αντιδράσει. Ο Προμηθέας  πήρε βοήθειες επιθετικά και από τον Μίλερ, ενώ προς το τέλος ο Γιατράς έδωσε χρόνο στους νεαρούς Κουρουπάκη και Μπαζίνα. Κάπως έτσι  ο Προμηθέας έφτασε εύκολα στη νίκη με το τελικό 81-63  και πλέον πηγαίνει με τη καλύτερη δυνατή ψυχολογία στις μάχη του Κυπέλλου, αρχής γενομένης από την αναμέτρηση της Τρίτης με τον Κολοσσό H Hotels στη Ρόδο.

Διαιτητές: Μάνος, Μαλαμάς, Λόρτος

Τα δεκάλεπτα: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63

Προμηθέας (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 9 (7 ριμπάουντ), Λούντζης 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 10 (3/4 δίποντα, 4/5 βολές), Δ. Αγραβάνης 17 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζέριαν Γκραντ 3 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αγκμπελέσε 2 (9 ριμπάουντ), Γ. Αγραβάνης 3 (1), Χριστοδούλου 3, Κουρουπάκης, Αθηναίου 16 (4/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Μίλερ 7 (1), Μπαζίνας

Λάρισα (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 12 (1/2 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρας 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κώττας 7 (6 ριμπάουντ), Μούρτος, Σπυρόπουλος 3 (1), Μόσιαλος, Σμιθ 5 (1/9 σουτ), Καμάρας, Γουόσπαν 12 (4/6 δίποντα, 4/5 βολές), Καμπερίδης 3, Παπαδάκης, Γκόρντον 8 (6 ριμπάουντ)

3086961 min

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 17/35 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 17/21 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 12/25 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 21/26 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 15η αγωνιστική ο Προμηθέας θα υποδεχθεί την ΑΕΚ (27/2 στις 17:00), ενώ η Λάρισα θα παίξει εντός έδρας με τον ΠΑΟΚ (28/2 στις 17:00).