Κατάθεση ψυχής του Προμηθέα απέναντι στην αήττητη Τρέντο - ΦΩΤΟ&ΒΙΝΤΕΟ

Τετάρτη, Νοέμβριος 11, 2020 - 9:35μμ

Ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τρέντο, γνωρίζοντας την ήττα στην Πάτρα από τους Ιταλούς με 89-80, σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα του Μάκη Γιατρά παρουσιάστηκε με αρκετές απουσίες λόγω κορωνοϊού.

Παρά τις απουσίες του, ο Προμηθέας παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός για 35′ απέναντι στην Τρέντο, όμως στο τέλος έμεινε από δυνάμεις, γνωρίζοντας την ήττα με 89-80, στο «Δ. Τόφαλος» για την 7η αγωνιστική του 4ου ομίλου του EuroCup.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Προμηθέας υποχώρησε στο 2-4, ενώ η Τρέντο παρέμεινε αήττητη, φτάνοντας στο 6-0.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη, με την Τρέντο να προσπαθεί να ξεφύγει και τον Προμηθέα να κρατιέται κοντά, με το σκορ στο 10’ να είναι 17-17. Ο Αγραβάνης πήρε το… όπλο του στο δεύτερο δεκάλεπτο και κρατούσε σχεδόν μόνος του τους Πατρινούς μέσα στο σκορ, φτάνοντας τους 12 πόντους στο ημίχρονο. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι και πάλι ισόπαλο (41-41).

Η Τρέντο μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με ένα σερί 11-0, φτάνοντας στο 41-52 (25’) και παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης. Οι Πατρινοί προσπάθησαν να επιστρέψουν, όμως η Τρέντο είχε την απάντηση και κρατούσε τα ηνία, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 59-69.

Ο Προμηθέας έκανε ακόμα μια προσπάθεια και με όπλο την άμυνα επέστρεψε, μειώνοντας σε 72-73 στο 35’. Παρόλα αυτά η Τρέντο πάτησε και πάλι το πόδι σστο γκάζι, ανέβασε την διαφορά και πήρε το διπλό με 80-89.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 41-41, 59-69, 80-89.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 7 (3/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Λούντζης 6 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Αγραβάνης 22 (4/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο), Φαγέ 8 (1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 μπλοκ), Μάντζαρης 6 (0/4 σουτ, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Γιαννόπουλος, Μίλερ 22 (4/13 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ασίστ), Μαντζούκας 9 (1)

ΤΡΕΝΤΟ (Μπριένζα): Μάρτιν 13 (5/9 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόντι 5 (1), Μπράουν 15 (6/9 δίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Φοράι 2, Σάντερς 22 (4/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μόργκαν 14 (4/6 τρίποντα), Γουίλιαμς 4, Λάντουρνερ 8 (7 ριμπάουντ), Μέι 6 (1/8 σουτ, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 17/33 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 22/24 βολές, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 8 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Τρέντο: 24/47 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 11/17 βολές, 34 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 6 ριμπάουντ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Προμηθέας θα μείνει στην Πάτρα για να αντιμετωπίσει την Μπούρσασπορ (18/11 στις 19:30), ενώ η Τρέντο θα γυρίσει στο σπίτι της για να παίξει με τη Ναντέρ (18/11 στις 21:00).