Και τώρα πιάστε την...

Κυριακή, Ιανουάριος 28, 2018 - 9:46μμ

Ένα ακόμα εύκολο απόγευμα πέρασε σήμερα η Παναχαϊκή στην Αγυιά. Οι «κοκκινόμυαροι» πήραν άνετη νίκη με 2-0 επί της Βέροιας και εκμεταλλευόμενοι το στραβοπάτημα του ΟΦΗ στη Λάρισα, αποσπάστηκαν 5 βαθμούς στη δεύτερη θέση.

Η Παναχαϊκή χρειάστηκε ένα και καλό ημίχρονο για να πάρει ένα καλό προβάδισμα στο σκορ και με καλή διαχείριση στο δεύτερο μέρος πήρε ξεκούραστα τη νίκη που την διατηρεί σε τροχιά ανόδου.

Οι «κοκκινόμαυροι» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση παίρνοντας το πάνω χέρι από το πρώτο λεπτό και δεν απειλήθηκαν καθόλου σε όλο το 90λεπτο.

Ένα γκολ του Μωραΐτη στο 29ο λεπτό από ιδανική σέντρα του Γκίνου, και το πέναλτι του Φωτάκη στο 39ο λεπτό, από πέναλτι που κέρδισε και πάλι ο Μωραΐτης από ιδανικό συνδυασμό των δύο παικτών έγραψε την ιστορία της αναμέτρησης.

Η Παναχαϊκή είχε αρκετές ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο μέρος, να διευρύνει ακόμα περισσότερο στο σκορ, ενώ στο δεύτερο κράτησε με σχετική άνεση την κυκλοφορία της μπάλας, δίνοντας την ευκαιρία σε παίχτες και ομάδα να πάνε πιο ξεκούραστα στη δύσκολη αναμέτρηση της Τετάρτης απέναντι στη Σπάρτη.

Η μεγαλύτερη φάση του παιχνιδιού, βέβαια ήρθε στο 75ο λεπτό, όταν ο πολύ καλός σήμερα Αργυρόπουλος, ελίχθηκε στην περιοχή της Βέροιας, έκανε το γύρισμα, αλλά ούτε ο Βασιλείου, ούτε ο Μαστραντωνάκης κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα, σχεδόν εξ επαφής.

Η Παναχαϊκή με αυτή τη νίκη πήγε στους 32 βαθμούς, έναν λιγότερο από τον πρωτοπόρο Άρη και 5 περισσότερους από τον τρίτο ΟΦΗ.

Γκολ: Μωραΐτης 29', Φωτάκης πεν. 39'

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Σούλης, Γκίνο, Αργυρόπουλος, Σωτηράκος, Στεργίδης, Φωτάκης (Λουμπαρδέας 60'), Ελευθεριάδης (Μαστραντωνάκης 64'), Ντάσιος, Μπουτζίκος, Μακρυδημήτρης, Μωραΐτης (Βασιλείου 74')

Βέροια (Χαραλαμπίδης): Γιαγκιόζης, Κοζάκης (Ζυγκερίδης 80'), Ουνγιαλίδης, Δαμιανάκης, Καψάλης (Γιαμόα 60'), Δόρης, Μπλέτσας, Λαζόπουλος (Μέξης 70'), Ρούνεϊ, Λιτάινας, Μπαστιάνος