Beach Handball: Ανατροπή πρωτιάς για την Ελλάδα!

Τρίτη, Αύγουστος 27, 2019 - 8:50πμ

Δεν αναμενόταν να είναι ντέρμπι, αλλά σε τέτοιο εξελίχθηκε αυτό ανάμεσα στην Ελλάδα και στο Μαρόκο, στο πλαίσιο του Τουρνουά Beach Handball Ανδρών.

Σε πείσμα της διαφοράς δυναμικότητας η ελληνική ομάδα  επιβλήθηκε πολύ δύσκολα με 2-1 σετ (14-16, 17-16, 10-8)

Οι Μαροκινοί αιφνιδίασαν στο πρώτο σετ (16-14) και παραλίγο να ολοκληρώσουν την έκπληξη. Το δεύτερο σετ οδηγήθηκε στη διαδικασία του "χρυσού γκολ", καθώς ο Achraf FLISS ισοφάρισε σε 16-16, δύο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε (9:58).

Ο Χρύσανθος ΤΣΑΝΑΞΙΔΗΣ,  κορυφαίος στο β’ σετ, πήρε το τζάμπολ και ο Στέλιος ΔΗΜΑΚΗΣ  έκανε το 17-16, οδηγώντας το ματς στα shoot-out, στα οποία η Ελλάδα φάνηκε πιο ψύχραιμη και νίκησε 10-8 με τον Κώστα ΓΟΥΡΓΟΥΜΗ να σταματάει το τελευταίο σουτ του Μαρόκου που εκτέλεσε ο Ayoub BERKHANE.

Η Ελλάδα μετά από αυτή την νίκη και σε συνδυασμό με την επικράτηση 2-0 (23-18, 23-18) της Τυνησίας επί της Ιταλίας, σήμερα (11:30) χρειάζεται μόλις ένα σετ κόντρα στην «Squadra Azzurra» για να σφραγίσει την πρωτιά στον  Β’ Ομιλο και το ζευγάρωμα με την Κύπρο στην προημιτελική φάση.