Το ρεκόρ του αρχηγού και οι πιτσιρικάδες του ΝΟΠ

Τετάρτη, Απρίλιος 10, 2019 - 12:57μμ

Σημαντικό το παιχνίδι κόντα στον Φοίβο Θεσσαλονίκης (19-5), για πολλούς παίκτες του ΝΟΠ, που πέτυχαν σημαντικές επιδόσεις.

* Ο Αναστάσης Κωνσταντακόπουλος πέτυχε 6 γκολ και ισοφάρισε την καλύτερη επίδοση σκοραρίσματος σε έναν αγώνα εδώ και πολλά χρόνια. Έξι γκολ είχε βάλει και ο Βασίλης Κανελλόπουλος την περίοδο 2014-15 εναντίον του Νηρέα Γέρακα (10-6). Ρεκόρ, εδώ και πολλά χρόνια, τα 8 του Κολόμβου εναντίον του Περιστερίου (16-7) την περίοδο 2007-08

* Ο Βασίλης Κανελλόπουλος συμπλήρωσε 401 συμμετοχές με το σκουφάκι της ανδρικής ομάδας, από την περίοδο 2000-'01 που αγωνίζεται στον ΝΟΠ. Οι 219 είναι στην Α1, οι 121 στην Α2, οι 21 στο Κύπελλο Ελλάδας και οι 30 στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, με απολογισμό 376 γκολ. Είναι ένας από τους 5 το πολύ, παίκτες με τα περισσότερα παιχνίδια στην ιστορία του ΝΟΠ.

* Ο Ιάσονας Πολλάτος είναι ο παίκτης του ΝΟΠ με το καλύτερο σερί συμμετοχών καθώς με τον Φοίβο Θ. (11η) αγωνίστηκε για 19η συνεχόμενη φορά στα ισάριθμα 18 τελευταία επίσημα παιχνίδια της ανδρικής ομάδας του ΝΟΠ!

* Για πρώτη φορά συμπεριλήφθηκε από τον προπονητή Κώστα Σακκαλή στην αποστολή ο 13χρονος Άγγελος Καραΐσκος.

* Έπαιξαν για πρώτη φορά με την ανδρική ομάδα δύο παιδιά από την παιδική ομάδα, ο Καραΐσκος και ο Ανδρέας Μπιτσάκος.

* Τρεις πιτσιρικάδες (Καραΐσκος, Μπιτσάκος και Γουρδούπης) σκόραραν για πρώτη φορά με το σκουφάκι της ανδρικής ομάδας, κάτι που πέτυχε και ο 19χρονος Φαίδωνας Νεγκίζ, μεταγραφικό απόκτημα του καλοκαιριού από τον Ηλυσιακό.