Ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης με διπλό στη Βενετία ο Προμηθέας - ΦΩΤΟ

Τρίτη, Ιανουάριος 28, 2020 - 11:05μμ

Ο Προμηθέας Πάτρας (μ' έναν εκπληκτικό Μαυροκεφαλίδη και εξαιρετικούς τους Hall και Κασελάκη) πέρασε μ' εντυπωσιακό τρόπο από τη Βενετία επικρατώντας της πρωταθλήτριας Ιταλίας με 70-52 και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης από το Group F του Top-16 του 7DAYS EuroCup.

Μάλιστα, υπερκάλυψε -και με το παραπάνω- τη διαφορά της ήττας στην Πάτρα και καλείται τώρα να κερδίσει την Leonessa Brescia την ερχόμενη Τετάρτη 5/2 (19:30) στο "Δημ. Τόφαλος" για ν' αποκτήσει προβάδισμα πριν τη διακοπή και το τελευταίο παιχνίδι στη Γερμανία.

Προηγείται, βέβαια, το κρίσιμο παιχνίδι κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου το Σάββατο 1/2 (17:45) στο "Δημ. Τόφαλος".

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

O Προμηθέας μπήκε (μετά από αρκετό καιρό) πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-0 στο 2΄30΄΄, με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στην συνέχεια.

7DAYS EuroCup T16 04122

Ο Προμηθέας ευτύχησε να έχει σ’ εκπληκτική μέρα τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, που σκόραρε και τους 8 πόντους των φιλοξενούμενων στο 1ο οκτάλεπτο κι οδήγησε τον Προμηθέα σε προβάδισμα 2 πόντων στη λήξη της 1ης περιόδου (12-14) με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 17 βαθμούς στην αξιολόγηση!

Η ομάδα της Πάτρας συνέχισε με συγκέντρωση, καλή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση και στο 2ο δεκάλεπτο με περισσότερους παίκτες να μπαίνουν στην εξίσωση του σκοραρίσματος δίπλα στον Μαυροκεφαλίδη (που έφτασε στους 17 στο 1ο ημίχρονο), καθώς ο Λεωνίδας Κασελάκης έφτασε τους 12 πόντους και ο Chris Babb ευστόχησε σε 2 τρίποντα, ενώ o Hall μοίρασε 6 ασίστ και ο Αγραβάνης μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Το αποτέλεσμα ήταν ο Προμηθέας να επιβάλλει το ρυθμό του και ν’ αρχίσει ν’ αυξάνει σταδιακά τη διαφορά (14-21 στο 12΄, 16-24 στο 15΄, 18-32 στο 17΄ και 27-41 στο 20΄), έχοντας κυριαρχήσει στα ριμπάουντ (24-17), με τους γηπεδούχους να έχουν 1/12 τρίποντα.

7DAYS EuroCup T16 04124

Ο Προμηθέας εμφανίστηκε πολύ συγκεντρωμένος και αποφασισμένος και στην επανάληψη και με όπλο την άμυνα του προηγήθηκε με 17 πόντους στο 25΄, καθώς δέχθηκε μόλις 1 πόντο τα πρώτα 5 λεπτά στο 2ο ημίχρονο και συνέχισε έτσι ως το φινάλε της περιόδου κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +18 (36-54).

Η Venezia επιχείρησε την τελική αντεπίθεσή της και κατάφερε να μειώσει σε 42-54 στο 33΄και 48-57 στο 35΄, καθώς οι φιλοξενούμενοι “κόλλησαν” επιθετικά σκοράροντας μόλις 3 βολές στα πρώτα 5 λεπτά της τελευταίας περιόδου, αλλά ο Μαυροκεφαλίδης φώναξε και πάλι παρών σκοράροντας και τους 10 πόντους του Προμηθέα στο 4ο δεκάλεπτο για να φέρει το παιχνίδι στο +16 (48-64) στο 36΄.

7DAYS EuroCup T16 04125

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 27-41, 36-54, 52-70.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Βάλτερ Ντε Ραφαέλε): Ούντανο 6 (7 ριμπάουντ), Στόουν (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράμος 6 (3/6 σουτ), Ντέι 7 (2/9 σουτ), Φιλόι 3 (1), Βίντμαρ 2, Γκάουντλοκ 2 (1/5 σουτ), Τσάπελ 12 (6/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Ματσόλα, Τσερέλα 2, Γουάτ 8 (10 ριμπάουντ, 3 λάθη).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Χολ 16 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 9 ασίστ), Μπαμπ 8 (2/6 τρίποντα), Λίποβι (0/6 σουτ), Αγραβάνης 3 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μαυροκεφαλίδης 28 (6/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κασελάκης 15 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος σε 40'00''), Μάντζαρης (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κατσίβελης (4 ριμπάουντ), Τζόουνς.

7DAYS EuroCup T16 04126

ΒΕΝΕΤΣΙΑ: 21/39 δίποντα, 1/21 τρίποντα, 7/10 βολές, 39 ριμπάουντ (32+7), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 τάπα.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: 15/36 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 16/23 βολές, 44 ριμπάουντ (34+10), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 λάθη.