Την 8η θέση κατέλαβαν οι νέοι του Προμηθέα στην "Ευρωλίγκα των Μικρών"

Δευτέρα, Ιανουάριος 22, 2018 - 2:46πμ

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για τον Α΄ Προκριματικό Όμιλο της «Ευρωλίγκας των Μικρών» (Adidas Next Generation Tournament) η Εφηβική ομάδα του Προμηθέα, που ηττήθηκε από τη διοργανώτρια Torrons Vicens L'Hospitalet με 85-92 και περιορίστηκε στην 8η ΄θέση στο Τουρνουά, έχοντας συνολικό απολογισμό 1 νίκη και 3 ήττες. Οι παίκτες του Ανδρέα Κεσαπίδη έζησαν μοναδικές στιγμές στην Ισπανία και θα επιστρέψουν στην Πάτρα πολύ «πλουσιότεροι» σε πολύτιμες εμπειρίες κι αξέχαστα βιώματα.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 26-22 σ’ ένα αμφίρροπο 1ο δεκάλεπτο, με 9 εναλλαγές στο προβάδισμα και 6 ισοπαλίες. Η πατρινή ομάδα προηγήθηκε με 40-26 στο 25΄, αλλά οι Καταλανοί μείωσαν στους 6 με τη λήξη του ημιχρόνου (41-47), και συνέχισαν να πιέζουν κατεβάζοντας τη διαφορά στον πόντο στην επανάληψη (48-49 στο 24΄, 60-61 στο 29΄), με τους αθλητές του Ανδρέα Κεσαπίδη να κλείνουν το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 4 (62-66).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεση και μ’ ένα σερί 10-0 στο δίλεπτο 34-36 προηγήθηκαν με 79-75 και επέδειξαν ψυχραιμία ως το φινάλε για να φτάσουν στην 7η θέση, με το τελικό 92-85.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 41-47 (ημιχ.), 62-66 92-85.

TORRONS VICENS L'HOSPITALET: Mejla 7, Tallada 4 (1), Feeney, Rodriguez 21 (2τρ., 8ασ., 5κλ.), Cherneha, Perez 9 (1τρ., 6ρ., 5ασ.), Navas 18 (3), Duarte 4, Sola 19 (7ρ.), Tavakarashvili, Enfedaque 10 (2).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κεσαπίδης): Καφέζας 2, Κατσουλάκος, Σωτηρίου 2, Γραμματικός 7 (1), Πατσαντζόπουλος 9 (11ρ.), Καραΐσκος 2, Σανδραμάνης 27 (2τρ., 4ασ. 3κλ.), Μπαρδάκας 10 (5ρ.), Αδαμόπουλος, Γκάτζιος 11 (1τρ., 9ρ.), Ερμείδης 15 (4ρ., 4 ασ.).