Πρώτη φιλική νίκη, νέα καλή εμφάνιση από τον Απόλλωνα

Κυριακή, Σεπτέμβριος 5, 2021 - 8:34μμ

Ο Απόλλων Πατρών επικράτησε του Ηρακλή σε φιλική αναμέτρηση με 83-79, στο δεύτερο διαδοχικό του τεστ, αυτή τη φορά στην Περιβόλα.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Απόλλωνα Πατρών να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους κυανόλευκους να πιέζουν και να προσπερνούν συχνά στο σκορ, αλλά οι Πατρινοί προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (42-41).

Αν και ο Ηρακλής προηγήθηκε με έξι πόντους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους (54-48), οι ασπρόμαυροι με ένα επί μέρους σκορ 17-5, κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάρουν προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-59).

Οι κυανόλευκοι συνέχιζαν να πιέζουν στην τέταρτη περίοδο, αλλά ο Απόλλων Πατρών διαχειρίστηκε την κατάσταση και νίκησε με 83-79 στην φιλική αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 42-41, 65-59, 83-79.

Απόλλωνας (Βετούλας): Ντειβις 15, Κόλεμαν 14, Τσαλμπούρης 13 (2),  Δίπλαρος 17 (4), Μπάρφιλντ 7 (2), Τσιακμάς, Διαμαντάκος 8, Mπαζίνας, Μοντγκόμερι 9 (1).

Ηρακλής (Σκουρτόπουλος): Τειλορ 15 (1), Χαριτόπουλος 7, Κουζέλογλου 5 (1), Τερνερ 11 (2),Λιντς 10, Ντούγκλας 10, Γούλντριτζ 10 (1) Φίνκε 5, Φίλιος 5