Πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ΑΕΚ

Παρασκευή, Ιανουάριος 19, 2018 - 12:48μμ

Στο φινάλε του πρώτου γύρου, η ΑΕΚ πανηγύρισε την πρώτη της φετινή εκτός έδρας νίκη στην Basket League, καθώς έπειτα από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδια επικράτησε με 79-77 της Κύμης στη Χαλκίδα. Οι γηπεδούχοι που ήταν άστοχοι στις βολές στα τελευταία λεπτά, αστόχησαν στο τελευταίο σουτ με τον Μακ Φάντεν.

Μεγάλο πρωταγωνιστής για την Ένωση ήταν ο Γκριν καθώς στο τελευταίο δίλεπτο σημείωσε 8 προσωπικούς πόντους, βάζοντας παράλληλα μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ, όταν οι γηπεδούχοι είχαν προσπεράσει με 72-70 (στο 38').

Η ΑΕΚ ήταν ιδιαίτερα εύστοχη από μέση και κοντινή απόσταση έχοντας 18/29 δίποντα ενώ οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν με 8/22 τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν με 15 λάθη (έναντι μόλις 5 της Κύμης) αλλά οι γηπεδούχοι πήραν μόνο 11 πόντους από λάθη αντιπάλων.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, Κύμη και ΑΕΚ συμβάδιζαν στο σκορ με την Ένωση να παίρνει μικρό προβάδισμα με 7-10 στο τέταρτο λεπτό. Στο επόμενο τρίλεπτο όμως οι γηπεδούχοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι πάνω στο παρκέ.

Με 5 πόντους του Μανωλόπουλου, 4 του ΜακΓκί και 3/3 βολές του Μακ Φάντεν η Κύμη έτρεξε ένα σερί 12-0 και στο 7' προσπέρασε στο σκορ με 19-10 ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 24-18.

Με πρωταγωνιστή τομ Μαυροειδή η ΑΕΚ άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο τρέχοντας ένα σερί 9-0 και στο 13' ανέκτησε το προβάδισμα (24-27). Ο Σάκοτα με εύστοχο τρίποντο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ΑΕΚ στο 16' (29-32) όμως τα διαδοχικά τρίποντα των Μανωλόπουλου, Τζόουνς και Μακ Φάντεν έδωσαν προβάδισμα στην Κύμη με 38-35 με τους γηπεδούχου να ολοκληρώνουν το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα δύο πόντων (42-40).

Στα μέσα της τρίτης περιόδου η Κύμη κατάφερε να οικοδομήσει μία μικρή διαφορά που έφτασε ως και το 51-44 με το καλάθι του Μακ Φάντεν και τη διατήρησε ως και το 29' (60-53) με το τρίποντο του Τσαγκαράκη, πριν η ΑΕΚ μείωσε με εύστοχο τρίποντο του Σάκοτα.

Η Κύμη συνέχισε να έχει μικρό προβάδισμα στο σκορ στο 34' (67-62), πριν η ΑΕΚ με ένα μικρό σερί 5-0 ισοφαρίσει στο 35' σε 67-67. Στο 37' ο Τζόουνς με 2/25 βολές έκανε το 72-70, όμως η συνέχεια άνηκε στον... Γκριν. Ο Αμερικανός με πέντε σερί πόντους έβαλε και πάλι μπροστά την ομάδα του με 75-72 και στη συνέχεια με 77-74 στα 41'' για το φινάλε.

Ο Μακ Φάντεν κράτησε ζωντανή την Κύμη (76-77) και στα 23'' για το τέλος ο Χάρις είχε 1/2 βολές για το 76-78. Μετά από το άστοχο τρίποντο του Καμ Μακ Φάντεν και το επιθετικό ριμπάουντ του Τζόουνς ο Μακ Γκι πήγε στις βολές όμως είχε 0/2.

Ο Κάισερ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και οδηγήθηκε κι εκείνος στη γραμμή των βολών, και με 1/2 μείωσε σε 77-78 στα 10'' για το φινάλε. Μετά απο το τάιμ άουτ της ΑΕΚ, ο Γκριν είχε 1/2 ελεύθερες βολές (77-79) στα 7'' και στην τελευταία επίθεση ο Μακ Φάντεν δεν βρήκε στόχο στο τρίποντο που επιχείρησε.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-40, 60-56, 77-79

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 10 (2), Οκερεαφόρ 6 (1), ΜακΓκί 14 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 19 (2), Σμιθ 5, Τσαγκαράκης 3, Τζόουνς 15 (3), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 3, Μπάρλος 2

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς, Γκριν 14 (1), Χάρις 19 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Καββαδάς 8, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 17 (3), Άτιτς, Μπάρλοου 5, Μαυροειδής 8