Πάρτι πρόκρισης του Προμηθέα-Ιστορική Ευρωπαϊκή βραδιά

Τρίτη, Ιανουάριος 22, 2019 - 9:29μμ

Αγκαλιά με την πρόκριση στην επόμενη φάση (των «16») του Basketball Champions League βρίσκεται ο Προμηθέας Πάτρας που επικράτησε της Sig Strasbourg με 77-64  (υπερκαλύπτοντας και τη διαφορά του 1ου αγώνα) και πέτυχε την 8η νίκη του, που τον φέρνει με το ενάμιση πόδι στους «16» του BCL.

Παράλληλα τον καθιστά και μεγάλο φαβορί για την 2η θέση στον 4ο Όμιλο (θέση που θα του επιτρέψει ν’ αγωνιστεί με μία από τις ομάδες που θα καταλάβουν την 3η θέση στους άλλους ομίλους με τη ρεβάνς στην Πάτρα).

Παίκτες και παράγοντες του Προμηθέα γιόρτασαν μαζί με τους φιλάθλους αυτή την επιτυχία, με το «Δημ. Τόφαλος» να φιλοξενεί στην τελευταία περίοδο ένα μεγάλο πατρινό πάρτι.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

To 1ο δεκάλεπτο ήταν «χορταστικό» κι ενδεικτικό της μάχης που θ’ ακολουθούσε. Ο Προμηθέας μπήκε με ορμή κι ενθουσιασμό στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-0 μόλις στο 2΄30΄΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 13-9 στο 4΄.

Η συνέχεια είχε τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους Γάλλους να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι μ’ ένα καλάθι (22-24) έχοντας 9/11 δίποντα και 8-2 ριμπάουντ, καθώς ο Προμηθέας πήρε μόλις 2 αμυντικά ριμπάουντ σ’ όλη την 1η περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ένα ελαφρύ προβάδισμα 2-5 πόντων καθ’ όλη τη διάρκεια της 2ης περιόδου και μάλιστα προηγήθηκαν με 7 στο 17΄(31-38), αλλά ο Προμηθέας τελείωσε εντυπωσιακά το δεκάλεπτο και με σερί 8-0 προηγήθηκε με 1 πόντο λίγο πριν την ανάπαυλα (39-38), αλλά η τελευταία λέξη για το 1ο ημίχρονο ανήκε στο Στρασβούργο που ευστόχησε με τον Λανγκ σε τρίποντο στην εκπνοή για να πάει στ’ αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων (39-41).

Η ομάδα του Στρασβούργου συνέχισε να είναι πολύ εύστοχη στα δίποντα (75% με 15/20), ενώ ο Προμηθέας κατάφερε να κυριαρχήσει στον αέρα (14-7 τα ριμπάουντ στην 2η περίοδο).

Ο Προμηθέας κυριάρχησε στην έναρξη της επανάληψης, όταν παίρνοντας ώθηση από τον κόσμο της Πάτρας έβγαλε τρομακτική ενέργεια σε άμυνα κι επίθεση, με αποτέλεσμα να μη δεχθεί πόντο για 5΄30΄΄ και με σερί 11-0 να μετατρέψει το 42-44 στο 22΄ σε 53-44 στο 27΄30΄΄ και να κλείσει την 3η περίοδο σε θέση «οδηγού» του αγώνα, έχοντας προβάδισμα 4 πόντων (55-51).

Αξίζει ν’ αναφέρουμε πως οι γηπεδούχοι ανάγκασαν τους Γάλλους να σουτάρουν μόλις 2/10 δίποντα, επιστρατεύοντας την άμυνα σαν κύριο όπλο τους για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 39-41 (ημιχ.), 55-51, 77-64.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 11 (1), Ελις 6, Γκίκας 16 (2), Λίποβι 2, Μέιερ 11 (3), Χολ 13 (2), Κασελάκης 4, Κατσίβελης 5, Παρκς 2, Σαλούστρος 5 (1), Τσαϊρέλης 2.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Κόλινς 10, Φαλ 12, Γκριν 6 (1), Λανγκ 8 (2), Ενζελί 2, Τραορέ 10, Πιετρούς, Μπεϊχούρστ, Εντι 11 (2), Σερόν 5