Πάρτι παντού για τον Προμηθέα, 91-81 στην Ανδόρα!

Τετάρτη, Οκτώβριος 30, 2019 - 11:00μμ

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν χρειάστηκε καθόλου χρόνο προσαρμογής στα δεδομένα του Eurocup και το απέδειξε γι' άλλη μια βδομάδα με την τέταρτη νίκη σε πέντε αγώνες και το τρίτο διπλό σε ισάριθμα εκτός έδρας ματς. Έτσι, με τη λήξη του πρώτου γύρου, είναι με το ένα πόδι στην επόμενη φάση. Από την πλευρά της, η Ανδόρα υποχώρησε στο 2-3.

Απολαυστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κρις Μπαμπ με 24 πόντους και 7/11 τρίποντα, ενώ 17 πόντους σημείωσε ο Τσέις Φίλερ και 15 με 5/8 τρίποντα ο Ολεξάντρα Λίποβι, δεν αγωνίστηκε ο Δημήτρης Αγραβάνης. Για την Ανδόρα, δεν αρκούσαν οι 18 πόντοι του Φραντζ Μασενάτ.

Όσον αφορά στην εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Προμηθέας μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ με αποτέλεσμα το 2-10 του 4ου λεπτού. Οι παίκτες του Ναβάρο όμως αντέδρασαν άμεσα με σερί 9-0 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 20-18. Οι Πατρινοί πέτυχαν τέσσερα τρίποντα στα ισάριθμα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και βρέθηκαν ξανά στο +8 (23-31), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν πάλι απάντηση με μπροστάρη τον Ντιανέ και επί μέρους 13-3. Έτσι, παρά τα 9/15 τρίποντα των παικτών του Γιατρά, το πρόβλημά τους κοντά στο καλάθι ήταν αρκετό ώστε η Ανδόρα να μπει στα αποδυτήρια με αβαντάζ (43-39).

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 43-39, 64-65, 81-91