Οσασούνα - Μπαρτσελόνα 2-2: Οι Βάσκοι σόκαραν στο τέλος τον Τσάβι

Κυριακή, Δεκέμβριος 12, 2021 - 9:05μμ
Οσασούνα - Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα ετοιμαζόταν για μια νίκη βάλσαμο σε μία δύσκολη έδρα, όμως το "Σαδάρ" αποδείχθηκε τόπος μαρτυρίου για τους Καταλανούς, που περιορίστηκαν στην ισοπαλία 2-2 με την Οσασούνα για τη 17η αγωνιστική της La Liga.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, με τον Νίκο Γκονθάλεθ να ανοίγει το σκορ στο 12ο λεπτό. Η απάντηση του Νταβίδ Γκαρθία ήρθε δύο λεπτά αργότερα και ακολούθησε ένα παιχνίδι που καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεχωρίσει.
Με την έναρξη του 2ου μέρους, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, ο διαιτητής είχε διαφορετική άποψη και στην εξέλιξη της φάσης ο Αμπντεσαμάντ Εζαλζουλί, ακόμα ένας 19χρονος των Καταλανών, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Οι "μπλαουγκράνα" απέτυχαν να "κλειδώσουν" τη νίκη, παίζοντας χωρίς τον τραυματία Μέμφις Ντεπάι και στο 86' ο Εσεκιέλ Άβιλα ισοφάρισε σε 2-2.