Ο Προμηθέας επέστρεψε στις Ευρωπαϊκές νίκες με «διπλό» στη Λιουμπλιάνα

Τρίτη, Δεκέμβριος 18, 2018 - 11:41μμ

Μεγάλη νίκη στη Σλοβενία πέτυχε ο Προμηθέας, που επέστρεψε στις νίκες και στην Ευρώπη. Οι Πατρινοί επικράτησαν με 80-76 επί της ουραγού Ολίμπιας, αφήνοντάς την ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης της πρόκρισης, παίρνοντας ο ίδιος σαφέστατο προβάδισμα.

Με ρεσιτάλ παραγωγικότητας στην τρίτη περίοδο (σ.σ. 34 πόντοι), ο Προμηθέας Πατρών σημείωσε μεγάλη ανατροπή, επιστρέφοντας από το -12 (38-26 στο ημ.) και φτάνοντας στη νίκη με 80-76 επί της Ολίμπια Λιουμπλιάνας στη Σλοβενία, για την 9η αγωνιστική του Δ' ομίλου στο Basketball Champions League.

Με την αποψινή επιτυχία, οι Αχαιοί έδωσαν τέλος στις δύο διαδοχικές ευρωπαϊκές ήττες, αυξάνοντας σε 6-3 το ρεκόρ τους. Στον αντίποδα, η ουραγός Ολίμπια υποχώρησε σε 1-8.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, αφού απάντησαν άμεσα στο τρίποντο του Όντουμ στην 1η επίθεση του αγώνα μ’ επιμέρους σκορ 15-2 το επόμενο πεντάλεπτο για να προηγηθούν με 10 στο 5΄(15-5).

Η Ολίμπια κατάφερε να συντηρήσει αυτή τη διαφορά ως το φινάλε της περιόδου (22-15), εκμεταλλευόμενη κυρίως την υπεροχή της στα ριμπάουντ (13-7) και την αστοχία του Προμηθέα, που ευστόχησε μόλις σε 2/10 δίποντα στο 1ο δεκάλεπτο.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην 2η περίοδο με τους Σλοβένους κυρίαρχους στον αέρα (8 επιθετικά ριμπάουντ) και τον Προμηθέα άστοχο (26%, με 7/27 εντός πεδιάς), με αποτέλεσμα η Ολίμπια να καταφέρει να σταθεροποιήσει την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (26-15 στο 12΄, 30-18 στο 15΄και 36-20 στο 17΄).

Κάπου εκεί, ο Προμηθέας κατάφερε με κοντό σχήμα (Γερομιχαλό-Μέιερ κάτω από το καλάθι) να ξεκολλήσει επιθετικά, καθώς είχε σκοράρει μόλις 5 πόντους σε 7 λεπτά και να κατεβάσει τη διαφορά στους 10 (36-26 στο 19΄).

Τελικά, οι γηπεδούχοι πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι με +12 (38-26) και η ομάδα του Μάκη Γιατρά πήγε στ’ αποδυτήρια για να ανασυνταχθεί και να επιστρέψει διεκδικώντας την ανατροπή, ενώ αξίζει ν’ αναφέρουμε την παρουσία του Όντουμ στο 1ο ημίχρονο, που ηγήθηκε στο σκορ με 10 πόντους (3/5δ., 1/1 τρ., 3/5β).

Πραγματικά, ο Προμηθέας παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος και με πολλή ενέργεια και κατάφερε (με κοντό -και πάλι σχήμα- να μειώσει αρχικά στους 8 (41-33 στο 21΄) και στη συνέχεια στους 4 (43-39 στο 22΄15΄΄), με κύριο χαρακτηριστικό τα 3 κλεψίματα στο 1ο δίλεπτο της επανάληψης.

Παρότι οι Σλοβένοι προηγήθηκαν με 8 (47-39 στο 24΄) ,η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδειξε πως είχε γυρίσει για τα καλά στο παιχνίδι, απαντώντας με 2 τρίποντα κι ένα καλάθι και φάουλ (των Γκίκα και Μέιερ) για να προηγηθεί με 1 πόντο στο 25΄15΄΄ (47-48), επιστρέφοντας από το -16 μέσα σε 8 λεπτά.

Η Ολίμπια, όμως, βρήκε και πάλι την ψυχραιμία να προηγηθεί με 5 (55-50) στο 28΄, αλλά ο εκπληκτικός Προμηθέα κατάφερε να πετύχει 10 πόντους σε 2 λεπτά (34 συνολικά στο 3ο δεκάλεπτο) και να προηγηθεί με 2 στο φινάλε της 3ης περιόδου (58-60), μετά από 2 τρίποντα του Λίποβι (το 2ο στην εκπνοή).

Ο αγώνας στην τελευταία περίοδο «έσπασε» καρδιές, καθώς και οι 2 ομάδες κυνηγούσαν με πάθος την νίκη. Ο Προμηθέας, βέβαια, είχε ένα οριακό προβάδισμα 1-4 πόντων, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν απειλητικοί, χωρίς να παρατούν σε καμία στιγμή το παιχνίδι (65-66 στο 33΄, 67-69 στο 35΄, 72-73 στο 37΄, 74-76 στο 39΄).

Ο Μέιερ κέρδισε φάουλ κι ευστόχησε σε μία βολή (74-77) 14΄΄ πριν το φινάλε και ο Μπάτζιμ μείωσε σε 1 (76-77) 8΄΄πριν τη λήξη, αλλά ο Γκίκας ευστόχησε στις 2 καθοριστικές βολές για να φέρει τον Προμηθέα μπροστά με 3 (76-79) στα 7΄΄.

Ο Σπαν ευστόχησε μόνο σε μία στη συνέχεια και ο Μέιερ πήρε το ριμπάουντ κι ευστόχησε σε μία βολή για να διαμορφώσει το τελικό 76-80 και να σφραγίσει ένα πολύτιμο διπλό για τον Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-26 (ημιχ.), 58-60, 76-80.

Ολίμπια: Μπατζίμ 16 (3), Μπέγκιτς 12, Τζόουνς 9, Λάζιτς 2, Σπαν 15 (3), Μπούντινιτς, Μέσιτσεκ 2, Ρέμπετς 4, Σάνον 12, Σιμόνοβιτς 4.

Προμηθέας: Ελις 5, Χολ, Λίποβι 10 (2), Μέιερ 18 (3), Τσαϊρέλης 10 (2), Μπράουν 4, Γερομίχαλος 7, Γκίκας 8 (2), Όντουμ 10 (1), Παρκς, Σαλούστρος 8 (2).