Μεγάλο διπλό των εφήβων, με το δεξί ο Παναχαϊκός

Τρίτη, Οκτώβριος 12, 2021 - 7:06μμ
Εφηβοι του Προμηθέα

Με νίκες ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑ-Η Προμηθέας 2014 και Παναχαϊκός, οι οποίοι επικράτησαν στην πρεμιέρα απέναντι σε ΕΑΠ και ΝΕΠ αντίστοιχα, κάνοντας έτσι ιδανικό ποδαρικό στο νέο πρωτάθλημα.

ΑΠ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014 66-74

Υπό το βλέμμα των Γκίκα, Μπαζίνα και Ρογκαβόπουλου, οι οποίοι βρέθηκαν στο κλειστό του Αγίου Διονυσίου για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση, οι Έφηβοι του coach Μελιγδή πήραν μια παλικαρίσια νίκη, σε ένα ματς ιδιαίτερα σκληρό και απαιτητικό. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν απόλυτα και είχαν πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να μοιάζουν πολύ ανταγωνιστικοί. Η διαφορά έγινε στο 3ο δεκάλεπτο, όπου με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Λάγιο και Νεόφυτο, οι «Προμηθείς» έτρεξαν ένα μεγάλο σερί μετατρέποντας το 31-33 σε 43-58, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Η ΕΑΠ προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και μείωσε στους 5 λίγο πριν το φινάλε (61-66 στο 36'), ωστόσο οι παίκτες του Προμηθέα 2014 κατάφεραν να διαχειριστούν πολύ καλά την πίεση και με καλές επιλογές στο τέλος του παιχνιδιού έφτασαν στην τελική επικράτηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-11, 31-33, 43-58, 66-74

ΕΑΠ: Δίπλαρος 11 (2), Φραγκισκάτος 13, Μπεκατώρος 20 (4), Μαυριάς 2, Τριπολίδης 1, Βαμβουνάκης 6, Παπαδόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2014: Κουρέπης 11 (1), Καναβός 5, Νεόφυτος 13 (2), Λάγιος 19, Χρυσανθόπουλος 8, Πλώτας 13 (1), Βασιλείου 5, Ράγκος, Σοϊλεμετζίδης, Βασιλόπουλος, Γεωργίου

ΠΑΝΑΧΑΪΚΟΣ - ΝΕΠ 64-42

Πολύ καλό ποδαρικό στο νέο πρωτάθλημα πραγματοποίησε και η ομάδα του Παναχαϊκού, η οποία επικράτησε χωρίς να...ιδρώσει ιδιαίτερα επί της ΝΕΠ με 64-42, σε μια αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Promitheas Park». Οι γηπεδούχοι κατάφεραν από την πρώτη περίοδο να κυριαρχήσουν και επέβαλλαν σταδιακά το ρυθμό τους, με αποτέλεσμα στο τέλος της 3ης περιόδου να έχουν φτάσει στο +22 (55-33), έχοντας ουσιαστικά εξασφαλίσει τη νίκη. Πρωταγωνιστής για τον Παναχαϊκό ήταν ο Μπίρμπας που σημείωσε 16 πόντους, ωστόσο δεν ήταν ο μόνος που ξεχώρισε, αφού ο πλουραλισμός ήταν ένα στοιχείο που δεν έλειψε σε καμία περίπτωση από τους γηπεδούχους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 38-17, 55-33, 64-42

ΠΑΝΑΧΑΪΚΟΣ: Μπόγρης 9, Μπίρμπας 16 (4), Σακελλαρόπουλος 10 (2), Ζαφείρης 11 (3), Τσούνας 3, Λάγιος 2, Καρυστινός 6 (2), Οικονομίδης 5 (1), Πανίτσας, Σιμονοβίκης, Ζαβιτσάνος, Μαργαλιάς 2

ΝΕΠ:Θεοδωρόπουλος 6, Σούρλος 6 (1), Σπ. Σπυριδωνίδης 12, Τσούνας 4, Ι. Σπυριδωνίδης 7, Μπέλλος 4, Δέμης 3, Μπατσούλης, Σταύρου, Γ. Σπυριδωνίδης