Μακάμπι - Μπαρτσελόνα 85-68: Καμία αήττητη ομάδα (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, Οκτώβριος 29, 2021 - 12:04μμ
Μακάμπι - Μπαρτσελόνα

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ (5-2) «έσπασε» το αήττητο της Μπαρτσελόνα (6-1), με τους Νάναλι και Ουίλμπεκιν να...εκτελούν τους Καταλανούς (85-68).

Κάποια στιγμή θα συνέβαινε. Καμία ομάδα στη EuroLeague δεν είναι αήττητη. Και γι' αυτό ευθύνεται η απίθανη εμφάνιση της Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου!

Η «ομάδα του Λαού» έκανε ένα απίθανο πρώτο ημίχρονο (56-36) και ουσιαστικά «έχτισε» πάνω σε αυτό στο δεύτερο ημίχρονο, μολονότι η Μπαρτσελόνα επιχείρησε να παίξει καλύτερη άμυνα και να δώσει περισσότερη δύναμη στο παιχνίδι της, όπως απαίτησε ο Σάρας Γιασικεβίτσιους στην ανάπαυλα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Μακάμπι μέτρησε 7 ασίστ και 3/5 τρίποντα, ενώ την ίδια στιγμή η Μπάρτσα... απαντούσε με λάθη (6). Κάπως έτσι το 13-11 (4.44 πριν το τέλος της 1ης) μετατράπηκε σε 31-18 μέχρι το φινάλε του 1ου δεκάλεπτου.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έχοντας επιθετικές λύσεις από αρκετούς παίκτες, είδε τη διαφορά να αυξάνεται. Αρχικά στο 35-21 με το τρίποντο του Σόρκιν και μετά στους 19 (40-21) με άλλο ένα τρίποντο, αυτή τη φορά απ' τα χέρια του Έβανς. Η διαφορά ξεπέρασε το όριο των 20 πόντων, 4:07 πριν το ημίχρονο, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 45-24.

Η εντολή του Γιασικεβίτσιους ήταν απλή: Άμυνα και δύναμη. Για λίγο, η... συνταγή απέδωσε και το επί μέρους 18-9 στην 3η περίοδο, επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να μειώσει στους 11 πόντους.

Μόνο που η Μακάμπι ήταν... άπιαστη. Ένα γρήγορο 5-0 στο ξεκίνημα της 4ης, επανέφερε τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας. Η οποία διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.