Κυπελλούχος ο ΠΑΟΚ για δεύτερη φορά στην ιστορία του

Δευτέρα, Απρίλιος 23, 2018 - 4:12μμ

Το δεύτερο κύπελλο της ιστορίας του στον τρίτο τελικό που συμμετείχε πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ στο Φαληράκι της Ρόδου. Τρία χρόνια μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου στη Σύρο ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την δεύτερή του κούπα. Με ηγέτη τον Βούλγαρο διαγώνιο του Ουτσίκοφ (23 πόντους), ο πρωταθλητής νίκησε 3-0 σετ τον Ηρακλή στο κατάμεστο κλειστό στο Φαληράκι.

Ο «δικέφαλος» ήταν ανώτερος σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και με κύριο όπλο του το μπλοκ που του απέφερε 11 πόντους (3 είχε ο Ηρακλής) έφθασε στη νίκη.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις ομάδες να πηγαίνουν σχεδόν μαζί στο σκορ μέχρι και δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

Ο Ηρακλής από το 11-10 του σετ έπαιζε χωρίς τον τραυματία Αποστόλη Αρμενάκη, με τον Δημήτρη Εφραιμίδη να περνάει διαγώνιος και τους Τζιουμάκα, Μούχλια στα άκρα.

Ο ΠΑΟΚ με αποτελεσματικό μπλοκ και επίθεση και με τον Ουτσίκοφ να έχει 8 πόντους πάτησε γκάζι και το πρώτο σετ πήγε στους πρωταθλητές με 25-18.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής αντέδρασε και προηγήθηκε 9-7. Το μπλοκ του ΠΑΟΚ (8ο) και ο άσσος του Βάλκιερς έφεραν τον «δικέφαλο» στο +2 (11-9) με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +8 (20-12) με εντυπωσιακή επίθεση του Γκιόν.

Το σετ έκλεισε για τον ΠΑΟΚ με 25-16 με την ομάδα του Ρίτσι να έχει 55% αποτελεσματικότητα στην επίθεση έναντι 34% του Ηρακλή. Ο Κουμεντάκης κράταγε την υποδοχή.

Ο ΠΑΟΚ με κεκτημένη ταχύτητα κέρδισε και το τρίτο σετ και πανηγύρισε την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Στο τρίτο σετ ο Ουτίσκοφ συνέχισε να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση και σε συνδυασμό με το μπλοκ – άμυνα που δούλευε στην εντέλεια ο ΠΑΟΚ πήγε και πάλι πρώτος στον 25ο πόντο.