Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ - Πρώτο νταμπλ στην ιστορία του

Σάββατο, Μάιος 11, 2019 - 10:34μμ

Με γκολ του Άκομ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ νίκησε την ΑΕΚ με 1-0 στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και κατάκτησε για τρίτη συνεχή χρονιά τον τίτλο (συνολικά έβδομο τρόπαιο), απέναντι στον ίδιο αντίπαλο.

Ταυτόχρονα, ο «Δικέφαλος» της Θεσσαλονίκης κατέγραψε το πρώτο νταμπλ στην Ιστορία του.

Το πανέμορφο γκολ του Άκπομ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αποδείχθηκε αρκετό για τους Θεσσαλονικείς, ώστε να καθαρίσουν την απογοητευτική «Ένωση» και να στεφθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους νταμπλούχοι.

Γκολ: 45+1’ Άκπομ

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Κάνιας, Σάκχοφ, Μπίσεσβαρ (90'+3' Ίνγκασον), Πέλκας (80’ Ολιβέιρα), Ζαμπά (65’ Λημνιός), Άκπομ.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Μπακάκης (79 λ.τ. Γαλανόπουλος), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Κρίστισιτς (76’ Μπογέ), Μπακασέτας (71’ Γκάλο), Μάνταλος, Λιβάγια, Πόνσε.