Εκπληκτική ανατροπή και νίκη οι παίδες του Προμηθέα

Τετάρτη, Ιούλιος 29, 2020 - 11:17μμ

Ντέρμπι έγινε ανάμεσα στον Προμηθέα Πάτρας και τον Κολοσσό Ρόδου στην πρώτη αγωνιστική του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων. Οι Αχαιοί ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τελικά τη νίκη με 58-56.
Με 3'30'' στο ρολόι ο Αρφαράς έγραψε το 50-56, ενώ οι Ροδίτες είχαν βρεθεί μπροστά με 18 πόντους στο ημίχρονο (23-41). Ο Βασιλείου με σουτ τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα στον Προμηθέα με 21'' στο ρολόι για να γράψει το 58-56 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. O Τριανταφύλλου κέρδισε το φάουλ με 0/2 βολές και τον Κολοσσό να κυνηγά το φάουλ, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι στο σκορ.
Διαιτητές: Ψαριανός-Θεοδωρόπουλος
Δεκάλεπτα: 15-15, 23-41, 43-50, 58-56
Προμηθέας Π. (Μελίγδης): Καρκούλιας 3, Ράγκος 9, Βασιλόπουλος 3, Βασιλείου 18, Σιδεράκος, Κουρέπης 10, Ταχυρίδης 15, Κοσώνης
Κολοσσός Ρ. (Τσακίρης): Αμπελάς 5, Φυλτζανίδης 4, Διακοκωνσταντής, Κωστάκης 5, Αρφαράς 21, Τριανταφύλλου 17, Καλλιάρας 4, Αργύρης

TA ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

proacad20 u16 panel 122

Εκπληκτική νίκη με εντυπωσιακή ανατροπή πέτυχαν οι Παίδες του Προμηθέα Πάτρας που επικράτησαν του Κολοσσού Ρόδου με 58–56. Η ομάδα του Ανδρέα Μελιγδή βρήκε το ψυχικό σθένος να γυρίσει από το -19 (στο 24΄) και το -6 (70΄΄) πριν το φινάλε, με τον Νίκο Βασιλείου να σκοράρει και τους 11 πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Στους άλλους αγώνες της ημέρας ο Πανιώνιος επικράτησε του Κεραυνού Λάρισας με 91-51, ενώ ο αυριανός αντίπαλος του Προμηθέα, Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 91-67. Ο Προμηθέας αντιμετωπίζει αύριο, στις 3 το μεσημέρι τον Παναθηναϊκό, στο παιχνίδι που ανοίγει το πρόγραμμα της 2ης ημέρας του 47ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων.

Σε λίγο περισσότερα...

proacad20 u16 panel 126

Η πρώτη περίοδος ήταν αμφίρροπη με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο με 15-15. Η ομάδα της Πάτρας υπερείχε στα ριμπάουντ (16-11), αλλά υστερούσε σε λάθη (6-2) και κλεψίματα (1-5). Οι 2 ομάδες πέτυχαν από ένα καλάθι στο πρώτο λεπτό της 2ης περιόδου (17-17 στο 11΄) και ακολούθησε ένα εντυπωσιακό επτάλεπτο για την ομάδα της Ρόδου, που με σερί 18-0, έφτασε στο 17-35 στο 18΄, εκμεταλλευόμενη την πολύ καλή μέρα των Αρφαρά και Τριανταφύλλου που τελείωσαν το 1ο ημίχρονο με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Ο Προμηθέας, από την πλευρά του, σούταρε πολύ άσχημα, ειδικά από την περιφέρεια (με 2/15 τρίποντα), με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να πάει στην ανάπαυλα με προβάδισμα 18 πόντων (23-41), μετά το 5ο τρίποντο του Αρφαρά στην εκπνοή του ημιχρόνου.

proacad20 u16 panel 125

O Προμηθέας προσπάθησε ν’ αντιδράσει στην επανάληψη, χωρίς, όμως να καταφέρει άμεσα να μειώσει τη διαφορά, που παρέμενε υψηλή (30-49 στο 24΄), αλλά ένα εντυπωσιακό σερί της ομάδας του Ανδρέα Μελιγδή με 13-0 το επόμενο τετράλεπτο έφερε το παιχνίδι σε διαφορά 6 πόντων (43-49 στο 28΄). Ακολούθησαν ένα χαμένο κάρφωμα και βήματα στον αιφνιδιασμό για τους Πατρινούς, που δέχθηκαν μετά από 5.5 λεπτά τον πρώτο πόντο στο 29΄20΄΄, με το 3ο δεκάλεπτο να λήγει 43-50.

proacad20 u16 panel 123

Η ομάδα της Πάτρας επιχείρησε την τελική της αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο μειώνοντας στους 5 (47-52 στο 33΄) και στο καλάθι (50-52 στο 35΄30΄΄) αλλά οι νεαροί Ροδίτες διατήρησαν την ψυχραιμίας του και με 2 καλάθια βρέθηκαν στο +6 (50-56) 90΄΄ πριν το φινάλε. Εκεί μίλησε ο Νίκος Βασιλείου, που με λέι-απ και 2 τρίποντα έδωσε το προβάδισμα στον Προμηθέα με 58-56 21΄΄ πριν τη λήξη. Το 58-56 ήταν και το τελικό σκορ που σφράγισε την νίκη των νεαρών αθλητών του Προμηθέα, καθώς οι παίκτες του Κολοσσού δεν κατάφεραν ν’ αντιδράσουν ως το τέλος του αγώνα.

proacad20 u16 panel 120

Αναλυτικά: ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 58 – 56.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 23-41 (ημιχ.), 43-50, 58-56.

proacad20 u16 panel 124

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μελιγδής): Καρκούλιας 3 (5κλ.), Ράγκος 9 (1), Βασιλόπουλος 3 (6ασ., 6ρ.), Βασιλείου 18 (3τρ., 12ρ., 4κλ., 3ασ.), Σιδεράκος, Κουρέπης 10 (1τρ., 9ρ.), Ταχυρίδης 15 (10ρ.), Κοσώνης.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Τσακίρης): Αμπελάς 5 (10ρ.), Φυλτζανίδης 4, Διακοκωνσταντής, Κωστάκης 5, Αρφαράς 21 (5τρ., 14ρ.), Τριανταφύλλου 17 (1), Καλλιάρας 4, Αργύρης.

proacad20 u16 panel 127

proacad20 u16 panel 129

proacad20 u16 panel 130

proacad20 u16 panel 128

Ο αυριανός αντίπαλος του Προμηθέα Πάτρας, Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα του ΠΑΟΚ με 91-67 στον τελευταίο αγώνα της πρώτης ημέρας του 47ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων

proacad20 u16 panel prev219

Αναλυτικά: ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ - Π.Α.Ο.Κ.   91 – 67.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 35-46 (ημιχ.), 52-72, 91-67.

proacad20 u16 panel prev231

proacad20 u16 panel 111

Στον αγώνα με τον οποίο σηκώθηκε η αυλαία της τελικής φάσης του 47ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων ο Πανιώνιος επικράτησε του Κεραυνού Λάρισας με 91-51. Οι «κυανέρυθροι» κράτησαν σταθερά το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο και συνέχισαν διατηρώντας τα ηνία. Σταδιακά αύξησαν και τη διαφορά ως το τελικό 91-51.