Δεύτερη ευρωπαϊκή ήττα για τον Προμηθέα - ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ

Τετάρτη, Νοέμβριος 21, 2018 - 9:42μμ
eurokinissi.gr

O Προμηθέας γνώρισε τη δεύτερη ευρωπαϊκή του ήττα με 85-95 από την Βίρτους Μπολόνια, στο φινάλε του πρώτου γύρου του Τσάμπιον Λιγκ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τρίτο δεκάλεπτο αποβλήθηκε από τον πάγκο των Πατρινών ο Μάκης Γιατράς για διαμαρτυρία.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 15-12 στο 5΄, αλλά έμεινε χωρίς καλάθι για σχεδόν 3 λεπτά και οι Ιταλοί προηγήθηκαν με 15-20 στο 8΄ και διατήρησαν το προβάδισμα στην λήξη της 1ης περιόδου (20-27). Η ομάδα της Μπολόνια διατήρησε την υπεροχή και στο 2ο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 9 στο 14΄(25-34), αλλά ο Προμηθέας αντέδρασε μειώνοντας στους 3 (31-34 στο 16΄ και 35-38 στο 17΄).

Η Βίρτους, πάντως, είχε την τελευταία κουβέντα στο 1ο μέρος καθώς απάντησε άμεσα μ' ένα σερί 6-0 για ν' ανεβάσει την διαφορά στους 9 (35-44 στο 19΄) κι έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 8 (39-47). Αξιοσημείωτη ήταν η υπεροχή των Ιταλών σ' έναν από τους τομείς κυριαρχίας φέτος στο BCL του Προμηθέα: τα κλεψίματα (6-0), ενώ άξιο αναφοράς είναι και το ποσοστό των φιλοξενούμενων στα σουτ, που ήταν πάνω από 60% (20/33 με 16/27δ. και 4/6τρ.) έναντι 45% των γηπεδούχων (15/33 και 10/23δ. και 5/10τρ.)

Ο Προμηθέας μπήκε στην επανάληψη αποφασισμένος ν' αντιδράσει και με 2 σερί εύστοχα τρίποντα μείωσε στο καλάθι (45-47 στο 21΄ ), αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους κι απάντησαν άμεσα ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 (49-59 στο 24΄)ενώ στην συνέχεια του δεκαλέπτου κατάφεραν να συντηρήσουν αυτή την διαφορά (63-70 στο 30΄). Παράλληλα, όμως, οι τόνοι ανέβηκαν κι επικράτησε αρκετή ένταση, με τον Προμηθέα να διαμαρτύρεται και τους διαιτητές να μοιράζουν τεχνικές ποινές στους Πατρινούς.

Το αποτέλεσμα ήταν στην τελευταία περίοδο να μπει ένας ψυχωμένος Προμηθέας, που με αποφασιστικότητα στην επίθεση και ιδιαίτερο πάθος στην άμυνα ισοφάρισε σε 70-70 στο 33΄. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ψύχραιμοι κι έδειξαν την ποιότητά τους ευστοχώντας σε 2 μεγάλα σουτ από την περιφέρεια για να προηγηθούν με 6 το 35΄ (72-78), αλλά η ομάδα της Πάτρας βρήκε και πάλι το κουράγιο να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας στον πόντο (79-80 στο 37΄)), ενώ είχε και την ευκαιρία να περάσει μπροστά όταν κέρδισε 2 βολές.

Δυστυχώς, όμως, οι βολές ήταν άστοχες και κάπου εκεί ο Προμηθέας λύγισε από την υπερπροσπάθεια, αλλά και την ποιότητα του αντιπάλου, καθώς η Βίρτους Μπολόνια σκόραρε 11 αναπάντητους πόντους στο επόμενο δίλεπτο (79-91στο 39΄), καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Το τελικό σφράγισε 85-95 τις προσπάθειες των 2 ομάδων, αλλά το φινάλε ανήκε στους φιλάθλους της Πάτρας και το δυνατό χειροκρότημα που χάρισε στους παίκτες του Προμηθέα, ως δείγμα αναγνώρισης τόσο για την συνολική πορεία της ομάδας, όσο και για την υπερπροσπάθεια του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 39-47 (ημιχ.), 63-70, 85-95.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Γκίκας 14 (1), Μπράουν 9 (1), Λίποβι 8 (2), Μέιερ 5 (1), Τσαϊρέλης 21 (2) (βασική 5άδα), Σαλούστρος 16 (1), Οντουμ 8 (2), Ελις 4, Παρκς.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Τέιλορ 12 (1), Αραντόρι 23 (4), Πάντερ 13 (1), Μ΄ Μπαγιέ 7, Κουέιλ 16 (βασική 5άδα), Κράβιτς 12, Κούρνουχ 9 (3), Ρόσι, Καπελέτι 3 (1).