Άγγιξε το θαύμα η ΑΕΚ - ΒΙΝΤΕΟ

Πέμπτη, Αύγουστος 29, 2019 - 10:48μμ

Μια «ανάσα» από το «θαύμα» έφτασε η ΑΕΚ, που αποχαιρετά το Europa League με νίκη 2-0 επί της Τραμπζονσπόρ στην Τραπεζούντα! Η ήττα 1-3 στο πρώτο ματς των play off αποδείχθηκε καταδικαστική για την ηρωική Ενωση του Νίκου Κωστένογλου, που διαμόρφωσε νωρίς το τελικό σκορ με τους Λιβάγια (24΄), Μάνταλο (30΄πεν.), αλλά στο τέλος λύγισε από την κούραση.

Στο 24΄ ο Ολιβέιρα πίεσε τον Ιβανίλντο αναγκάζοντάς τον να κάνει μεγάλο λάθος, ο Λιβάγια το εκμεταλλεύτηκε και άνοιξε το σκορ. Έξι λεπτά αργότερα, ο Ομπι Μίκελ ανέτρεψε τον Ολιβέιρα στα όρια της περιοχής, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και ο Πέτρος Μάνταλος έγραψε το 0-2 με τη συμπλήρωση του πρώτου 30λεπτου.

Αλλά η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πετύχει άλλο ένα γκολ που θα της έδινε την μεγαλύτερη πρόκριση της ιστορίας της και έμεινε με την πικρία της μεγάλης χαμένης ευκαιρίας, που στην ουσία κρίθηκε στο πρώτο ματς της Αθήνας.