Α1: Μία ανάσα από τους τελικούς ο Παναθηναϊκός

Κυριακή, Μάιος 27, 2018 - 3:20μμ

Με πρώτο σκόρερ τον Νίκο Παππά (17 πόντοι με 6/8 σουτ) ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε στο ΟΑΚΑ του ΠΑΟΚ (84-67), έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Α1 Basket League και απέχει μια νίκη από την πρόκριση του στους τελικούς του πρωταθλήματος με το επόμενο ραντεβού των δύο αντιπάλων να είναι την προσεχή Τρίτη (29/5, 18:30) στην Θεσσαλονίκη.

Οι «πράσινοι» βρήκαν γρήγορα ρυθμό στην αναμέτρηση και με πέντε εύστοχα τρίποντα (δύο από τον Κρις Σίνγκλετον και από ένα των Μάικ Τζέιμς, Νικ Καλάθη και Κέι Σι Ρίβερς), προηγήθηκε με 24-11, με 35’’ να απομένουν για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» απάντησε με σερί 6-0 από τα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου δεκάλεπτου και μείωσε σε 24-17 στο 11’.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την αντεπίθεση του και με τρίποντο του Τεράν Πέτεγουεϊ μείωσε σε 27-23, 6’ και 39’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με πέντε αναπάντητους πόντους, ξέφυγε με 32-23 στο 16’. Με νέο σερί, 7-0 αυτή την φορά με πέντε πόντους του Ματ Λοτζέσκι, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 14 (39-25), με 1’ και 48’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους.

Με τρίποντο και καλάθι του Παππά, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν μέχρι και με 17 (46-29, 19’’ πριν την λήξη) στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Παππάς συνέχισε να είναι εύστοχος και με σουτ του έξω από τα 6,75 μέτρα, αύξησε την διαφορά στους 19 (49-30) λίγο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δύο λεπτά στο δεύτερο μέρος.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods διατήρησε τον έλεγχο σε όλη την τρίτη περίοδο και με νέο καλάθι του Παππά,προηγήθηκε με διαφορά 20 πόντων (62-42), με 27’’ να απομένουν για το τέλος του δεκάλεπτου.

Η διαφορά υπέρ των «πρασίνων» έφτασε μέχρι τους 21 πόντους (75-54 με τρίποντο του Λούκα Λεκαβίτσιους) στην τελευταία περίοδο και 5’ και 27’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-30, 62-44, 84-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (2), Ρίβερς 3 (1), Τζέιμς 10 (1), Γκιστ 2, Καλάθης 9 (1), Παππάς 17 (3), Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 10 (1), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 5, Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 6.

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 6 (1), Χαραλαμπόπουλος 8, Γκος 4, Πέτεγουεϊ 11, Καρράς 2, Μαργαρίτης 3, Ζάρας 9 (3), Κατσίβελης 6, Τζάκσον 7, Τζόουνς 5.