Α1: Μεγάλη νίκη του Πανιωνίου επί της ΑΕΚ

Κυριακή, Μάρτιος 18, 2018 - 9:46μμ

Η έκπληξη της 19ης αγωνιστικής σημειώθηκε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, εκεί όπου ο προτελευταίος Πανιώνιος κατάφερε να... δυσαρεστήσει την ΑΕΚ, επικρατώντας με 71-69. Οι «κυανέρυθροι», με αυτή τη νίκη, ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία... το μέλλον, όσον αφορά την παραμονή στα «μεγάλα σαλόνια».

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, βρήκαν μεγάλα σουτ από τον Τάιρον Μπράζελτον (24π.) και συγκεκριμένα ήταν τα δύο δικά του τρίποντα στο τελευταίο ενάμισι λεπτό που τους έδωσαν τη νίκη.

Παρά τους 19 πόντους του Κέβιν Πάντερ και τους 17 του Ντελρόι Τζέιμς, η Ένωση αποδείχτηκε κουρασμένη από την υπερπροσπάθεια στην Τσεχία απέναντι στη Νίμπουρκ, ενώ της έλλειψε και ο αρχηγός της Ντούσαν Σάκοτα.

Πλέον, η ΑΕΚ βρίσκεται στην 4η θέση, ένα βαθμό πίσω από το 3ο Λαύριο, ενώ ο Πανιώνιος μετρά 24 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον Άρη, που έχει αγώνα λιγότερο.

Η ΑΕΚ πήρε νωρίς το προβάδισμα (11-17), αλλά σταδιακά ο Πανιώνιος άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, με τον Μαρκίθ Κάμινγκς να σημειώνει 11 πόντους με 5/8 σουτ μέχρι το ημίχρονο. Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα ήταν άστοχοι, με τον Κέβιν Πάντερ μοναδικό παίκτη της ΑΕΚ που σκόραρε εντός παιδιάς.

Ο Πανιώνιος διατήρησε την πρωτοπορία και στο 3ο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να έχει μόνο ένα μικρό διάστημα αντίδρασης, όταν μείωσε στο -4 (43-39 στο 26'). Ο Πανιώνιος μπήκε από το +10 στην 4η περίοδο (53-43). Τότε, δύο τρίποντα, από τους Τάιρον Μπράζελτον και Βαγγέλη Σακελλαρίου, έφεραν την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου στο +14 (53-39 στο 28').

Ο Πάντερ απάντησε με δύο τρίποντα, ο Μάνι Χάρις έδωσε λύσεις και η ΑΕΚ έγινε απειλητική, 57-55, με 5 λεπτά εναπομείναντα χρόνο. Ακολούθησε «μάχη», με τον Τάιρον Μπράζελτον να αναδεικνύεται σε «ήρωα» του Πανιωνίου, όταν ευστόχησε σε 2 διαδοχικά τρίποντα, 69-60, στα 37'' πριν τη λήξη. Εκεί η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του Πανιωνίου.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-24, 53-43, 71-69

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Μπράζελτον 24 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Σακελλαρίου 7 (2/7 σουτ), Νταλό 5 (2/7 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τσούπκοβιτς 7, Σαρικόπουλος 2, Δίπλαρος, Κράβιτς 10 (5 ριμπάουντ), Κουακομένσα 2 (5 ριμπάουντ), Ραλλάτος, Κάμινγκς 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Τζέιμς 17 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Γκριν 5 (2/7 σουτ), Χάρις 12 (5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1/7 σουτ), Χάντερ 9, Ξανθόπουλος, Βασιλόπουλος, Μαυροειδής 3 (4 ριμπάουντ), Καββαδάς 1, Πάντερ 19 (4/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές)