'Ελαμψαν Βυθούλκα, Μ. Βαλαχά και Χριστόπουλος στο πανελλήνιο ανωμάλου

Τετάρτη, Νοέμβριος 22, 2023 - 12:10πμ
Μετάλλιο για τον Πέλοπα στο ομαδικό

Τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα του 2023 ολοκληρώθηκαν σήμερα (19/11) στα Τρίκαλα με το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σε ανώμαλο έδαφος.

Δρομείς από σωματεία όλης της χώρας τίμησαν και φέτος την αγαπημένη τους διοργάνωση, που αποτελεί στην ουσία την έναρξη της νέας περιόδου. Οι αγώνες έγιναν στο προπονητικό κέντρο “Σκαμνιές” στην Πηγή Τρικάλων, σε ένα χώρο όπου έχει εξελιχθεί σε σημείο αναφοράς της διοργάνωσης.

Ο Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας) όπως και πέρυσι έτσι και φέτος πέρασε πρώτος τη γραμμή τερματισμού και επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί. Ο αθλητής του Σάββα Κουμπούρα διένυσε την απόσταση των 8χλμ. σε 29.50 και άφησε στη δεύτερη θέση τον “χάλκινο” στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, Γιώργο Μίνο (ΟΣΦΠ) με 30.23. Η τριάδα στους άνδρες έκλεισε με τον πρωταθλητή των στιπλ Γιώργο Σταμούλη (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου) με 30.34. Στις γυναίκες η Μελίσσα Αναστασάκης (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) διένυσε την απόσταση σε 27.45 και έφτασε στην πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Η κούρσα είχε ενδιαφέρον με την Ειρήνη Τσουπάκη (ΓΣ Αμαρουσίου) να ακολουθεί αρκετά κοντά και να τερματίζει δεύτερη με 27.53. Η Κατερίνα Κουτλή (ΓΣ Ηλιούπολης) κατέκτησε ένα ακόμη μετάλλιο σε πανελλήνιο πρωτάθλημα, καθώς ήταν τρίτη στις γυναίκες με 28.02.

Η Μαρία Βυθούλκα (ΑΟ Πέλωψ) ήταν νικήτρια στα 4χλμ. Γυναικών Κ20, στην κούρσα με τον μεγαλύτερο ανταγωνισμό. Η νεαρή τερμάτισε σε 13.21 και άφησε οριακά πίσω της την χάλκινη πρωταθλήτρια Ευρώπης στα στιπλ, Βασιλική Καλλιμογιάννη (ΝΓΣ Ηρακλής) με 13.22. Τρίτη ήταν η Δήμητρα Ντάσκα (ΓΣ Τρικάλων) με 14.00.

Η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ, Σοφία Σακοράφα, ήταν παρούσα στη διοργάνωση που έγιναν στην ιδιαίτερη πατρίδα χειροκρότησε τις προσπάθειες αθλητών και αθλητριών και είχε την ευκαιρία να συναντήσει ανθρώπους του χώρου από την ευρύτερη περιοχή, αλλά και σωματεία όλης της χώρας.

Συνολικά τα μετάλλια της Αχαΐας ήταν τρία, η Βαλαχά και ο Χριστόπουλος τα άλλα δύο.

ΠΕΛΟΠΑΣ

Στο ομαδικό Κ18 1η θέση του Πελοπα με τις Βαλαχα Μυρτώ Βλάχα Ηλιανα Τανταρου Ειρήνη Πολυδωροπουλου Νικολια Αγγελατου Αγγελικη και Μπιλιανου Ελένη

Στο κ20 1ος με τις Πολυδωροπουλου Φωτεινή Λαζαρακη Ζωή και Βυθουλκα Ανθή με τους προπονητές Μιχαλοπουλο Γεώργιο και Λυμπερατου Ολυμπια

2η θέση στο ομαδικό Κ16 με τους Σταυρόπουλο Αλέξανδρο, Αποκη Αργύρη, Σακαμπετη Δημήτριος Γιαννακοπουλο Αλκη και Μπακουρο Κων/νο

2η θέση και για το Κ18 με τους Γιαννακοπουλο Ιωάννη. Μπιλιανο Νικόλαο και Μπιλιανο Θεόδωρο

Η ΦΛΟΓΑ

Η οικογένεια του Α. Γ. Σ Η Φλόγα συγχαίρει εγκάρδια τους αθλητές της που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανώμαλου Δρόμου στα Τρίκαλα όπως επίσης και τον Θοδωρή Λάζαρη για την τέλεια προετοιμασια των αθλητών. Τα αποτελέσματα είναι υπέροχα και σίγουρα θα δουμε πρωτα ο Θεός ακόμα καλυτερα. Σας αγαπαμε και σας ευχαριστούμε για άλλη μια φορά

ΑΡΙΩΝ

Έλαμψαν με την παρουσία τους οι αθλητές και αθλήτριες του Αρίωνα στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που πραγματοποιήθηκε για άλλη μια χρονιά στο αθλητικό κέντρο ''Σκαμνιές'' στη Πηγή Τρικάλων το πρωί της Κυριακής 19/11. Επικεφαλής του group αντοχής και της αποστολής ήταν ο προπονητής Βασίλης Σουβαλιώτης και συνοδεύτηκε από τη προπονήτρια Νικολία Καρανάσσου.
Ξεχώρισε με την παρουσία του ο Φίλιππος Χριστόπουλος που στέφθηκε 2ος Πανελληνιονίκης στα 3000μ Κ-16 κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο με επίδοση 9:07 στην πολυπληθέστερη κούρσα του πρωταθλήματος. Ο πρωταθλητής του Βασίλη Σουβαλιώτη βρέθηκε από την αρχή του αγώνα στη πρώτη οκτάδα, είχε υπομονή παρότι κλείστηκε πολλές φορές και με φοβερή αλλαγή στα τελευταία 300μ διεκδίκησε και πέτυχε τα καλύτερα. Σημειώνουμε ότι το αργυρό που κέρδισε είναι το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία του συλλόγου σε Πανελλήνιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου. Στην ίδια κούρσα ο ''πρωτάρης'' Σπύρος Ανετόπουλος τερμάτισε στην 73η θέση σε 10:41 προερχόμενος όμως από 10ήμερη αποχή προπονήσεων λόγω ασθένειας.
Στα 3000μ Κ-18 που προηγήθηκαν εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν η Λυδία Σταυροπούλου και η Δέσποινα Λεκατσά τερματίζοντας στην 16η (10:59) και 30η (11:48) θέση αντίστοιχα, ξεπερνώντας τις προσδοκίες, σε μια κούρσα υψηλού επιπέδου και εντόνου ανταγωνισμού.
Στην κούρσα των 2000μ Κ-16 η Αποστολία Φραντζή κατέκτησε την 12η θέση (επίδοση 6:59), μεταξύ 116 αθλητριών που πέρασαν τη γραμμή του τερματισμού αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για την νέα χρονιά.
Συνέχεια των καλών εμφανίσεων είχαμε και για το Νικόλα Λυμπέρη με την 10η θέση που κατέκτησε στα 6000μ Κ-20 με επίδοση 19:26.
Τέλος στα 10000μ Ανδρών ο Χάρης Χαριτωνίδης προσπάθησε για το καλύτερο τερματίζοντας στην 36η θέση με επίδοση 35:20
Από την προσπάθεια όλων των παιδιών που αγωνίστηκαν, ο ΑΓΣ Αρίων Πατρών κατετάγη 13ος μεταξύ 107 συλλόγων από όλη την χώρα που βαθμολογήθηκαν.