"Αντίο" με ήττα για τον Άρη

Τετάρτη, Φεβρουάριος 7, 2018 - 10:42μμ

Με εντός έδρας ήττα από την Οστάνδη (66-70) και συνολικό απολογισμό 4-8 ολοκλήρωσε ο Άρης την πορεία του στο φετινό Basketball Champions League. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν είχε ελπίδες πρόκρισης και αγωνιζόμενη χωρίς τους Τσαϊρέλη, Ντουβιέ κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο προηγούμενη ακόμη και με 19 πόντους (35-16 στο 16΄). Δεν άντεξε όμως ως το τέλος.

Ο Άρης μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι προηγούμενος με 14-3 έπειτα από 6,5 λεπτά παιχνιδιού και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 22-7 και έχοντας 7/12 σουτ ενώ η αντίπαλος του είχε 2/12.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν διαφοροποιήθηκε και στα μισά της 2ης περιόδου ο Άρης είχε κάτι περισσότερο από «double-double» στα χέρια του (31-15) και παρότι σημείωσε μόνο έξι πόντους στο δεύτερο πεντάλεπτο, κράτησε ένα σημαντικό προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου (37-27) παίρνοντας 14 πόντους από τον Ιβάν Μάρας.

Ο Άρης συνέχισε να έχει δυσκολίες στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού και στην τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα να επιτρέψει στην Οστάνδη να πλησιάσει στους τέσσερις, 3,5 λεπτά πριν το τέλος της (44-40). Στο 30΄ η βελγική ομάδα ήταν ακόμη πιο κοντά (49-46) και μετά από τρία λεπτά στην τελευταία περίοδο πήρε το προβάδισμα (54-55). Η Οστάνδη είχε πια το μομέντουμ (60-66 στο 37΄) και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 37-27, 49-46, 66-70.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μάρας 20, Μποχωρίδης 8, Καλαϊτζάκης, Φλιώνης 6 (1), Πουλιανίτης, Χρηστίδης 2, Μούρτος 10, Αθηναίου 5 (1), Προύιτ 4, Μπελ 11 (3).

ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζέρτζια): Λασισί 14 (4), Σβαρτζ, Μπουζά, Μβεμά, Σαλούμου 15 (2), Μάιερς 1, Τζόρτζεβιτς 9, Γιάγκοντιτς-Κούριτζα 8, Κέστελοοτ 4, Τζεκιρί 7, Φίλερ 12 (1).