Σκέφτεται από τώρα τη Super League ο Βόλος

Κυριακή, Δεκέμβριος 23, 2018 - 10:09μμ

Δύο σπουδαίες ανατροπές σημάδεψαν τη 10η αγωνιστική της Football League. Ο πρωτοπόρος Βόλος ΝΠΣ βρέθηκε να απειλείται με την πρώτη του φετινή ήττα, όταν η φιλοξενούμενη Κέρκυρα προηγήθηκε στο 67΄ με πέναλτι του Κόντου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι νεοφώτιστοι με τέρματα του Πέντα (82΄) και του Μάντζη (88΄) κατάφεραν να «γυρίσουν» το ματς, να πανηγυρίσουν την ένατη νίκη τους και να ξεφύγουν οκτώ βαθμούς από τον δεύτερο Απόλλωνα Λάρισας, ο οποίος γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα με 3-0 από τον -μέχρι σήμερα ουραγό- Κισσαμικό.

Ανάλογη ανατροπή υπήρξε και στο Ηράκλειο, όπου η Παναχαϊκή προγήθηκε του Εργοτέλη από το 2ο λεπτό, με φάουλ του Ελευθεριάδη, και κρατούσε το προβάδισμα ως το 80΄. Δύο αλλαγές του Νίκκι Παπαβασιλείου, ο Κουατένγκ και ο Καπνίδης, έφεραν τα... πάνω κάτω μέσα σε ένα τρίλεπτο (80΄-83΄) και οι Κρήτες πήραν τη νίκη και έπιασαν την Κέρκυρα στην τέταρτη θέση.

Στο Καυτανζόγλειο, ο Ηρακλής γνώρισε νέα οδυνηρή ήττα από τον γειτονικό Απόλλωνα Πόντου (2-0) και... διολισθαίνει στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.