Πρώτο ντέρμπι της Α1 ανδρών - ΑΕΚ και Ολυμπιακός στην Πάτρα

Κυριακή, Σεπτέμβριος 15, 2019 - 12:14μμ

Στο κλειστό γυμναστήριο «Κουκούλι» στην Πάτρα ολοκληρώνεται (15/9) το πρώτο αγωνιστικό διήμερο για την Α1 εθνική κατηγορία επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών για την περίοδο 2019-2020.

Οι διεκδικητές του τίτλου ΑΕΚ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός σημείωσαν από δύο νίκες στην εναρκτήρια μέρα (14/9( και στα βήματά τους κινήθηκε και ο τοπικός Ίφιτος Πατρών, ένα από τα δύο σωματεία της Πελοποννήσου που βρίσκονται στην κορυφαία κατηγορία.

Κάποιος από την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό θα υποστεί σήμερα την πρώτη ήττα, καθώς αναμετρώνται μεταξύ τους στο ντέρμπι, που περιμένει με μεγάλο ενδιαφέρον όλος ο κόσμος του αθλήματος.

Τα δύο κορυφαία σωματεία είχαν και πέρσι ισορροπημένες και άκρως θεαματικές συναντήσεις, ισοβάθμησαν στην κορυφή και η ΑΕΚ είχε στεφθεί πρωταθλήτρια με καλύτερη διαφορά στα σετ.

Ο αγώνας μεταδίδεται ζωντανά στο διαδίκτυο με δύο κάμερες και περιγραφή σε παραγωγή του Sportshero (το λινκ https://www.youtube.com/watch?v=0c9O5Xb7UTk&fbclid=IwAR3-jdHp6l7l_9w6vI7Fy1VIamdLEz2YeyYaYTg62_TuVRoA03vqSlEQLiY).

Στην Πάτρα τα μεγάλα φαβορί δεν συνάντησαν πίεση και γενικά ήταν μικρός ο συναγωνισμός στα σημερινά ματς. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός δεν έχασαν ούτε επί μέρους παιχνίδι, ενώ η ΑΕΚ έχασε ένα από τα Χανιά, με τα οποία έκανε πολύ καλή πρεμιέρα ο Δημήτρης Κορδούτης. Νίκησε με 3-2 σετ τον Κώστα Λαγογιάννη κι έχασε στα πέντε σετ από τον Ούγγρο Ντανιέλ Κοσίμπα.

Η πρωταθλήτρια Ελλάδας δεν είχε στη σύνθεσή της τον Βέλγο Ζαν και τον Γάλλο Ντουπόν, αλλά ίσως περιμένει κάποιον για το σημερινό ματς (από την αρχή δεν είχε γνωστοποιήσει την αποστολή του διημέρου). Ο Ολυμπιακός έφερε σίγουρα στην αχαϊκή πρωτεύουσα τον δευτεραθλητή Ευρώπης Πορτογάλο Μοντέιρο, ο οποίος απουσίασε από τα ματς του Σαββάτου.

Ο Ίφιτος Πατρών έκαμψε τα Ταταύλα και τη Φιλία Ορεστιάδας κι έδειξε αμέσως διαθέσεις για 4άδα.