Πρεμιέρα με νίκη για την Εθνική Νεανίδων

Δευτέρα, Αύγουστος 27, 2018 - 5:11μμ

Την πρώτη της νίκη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Βελιγραδίου πανηγύρισε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Νεανίδων (γενν. 2000), επικρατώντας της αντίστοιχης της Βραζιλίας με 18-6. Στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα συμμετέχουν οι αθλήτριες της ΝΕΠ Μπιτσάκου και Γιαννακέα.

Το σύνολο του Κώστα Δήμου έδειξε από την αρχή την ανωτερότητά του αγωνιστικά και έφτασε σε μια εύκολη νίκη, ξεκινώντας με το δεξί στον όμιλο. Οι Ελληνίδες διεθνείς προηγήθηκαν με 3-0 στην πρώτη περίοδο, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ σε 7-2 στο ημίχρονο.

Η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Ελλάδα να σφραγίζει την επικράτησή της και τις Νίνου Ειρήνη και Μυριοκεφαλιτάκη να πετυχαίνουν από έξι τέρματα.

Οκτάλεπτα: 3-0, 4-2, 6-4, 5-0

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Δήμου): Μυριοκεφαλιτάκη 6, Φουντωτού, Λούδη 1, Νίνου Ε. 6, Κανετίδου, Δούλη, Κοντονή 3, Αρχοντάκη, Γιαννακέα, Μπιτσάκου, Νίνου Π. 1, Κατσίμπρη 1, Γιαννοπούλου.