Ο Προμηθέας συνεχίζει αήττητος στην Ευρώπη

Τετάρτη, Οκτώβριος 24, 2018 - 11:11μμ

Ο Προμηθέας παρέμεινε αήττητος στην Ευρώπη κερδίζοντας με 70-75 της Μπαϊρόιτ στη Γερμανία, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Basketball Champions League.

bcl medbay 120

Η πατρινή ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι πιέζοντας πολύ έντονα τη γηπεδούχο ομάδα με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 9-2 στο 3΄ και 15-5 στο 5΄, με τον Μέιερ να έχει 9 πόντους με 4/4 εντός πεδιάς. Χαρακτηριστικό είναι πως η γερμανική ομάδα υπέπεσε στο 1ο πεντάλεπτο σε 6 λάθη, με τον Προμηθέα να έχει 4 κλεψίματα και να κυριαρχεί στον αέρα με 6-1 στα ριμπάουντ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι, με την ομάδα της Πάτρας να διατηρεί, πάντως, το πάνω χέρι και να κλείνει την 1η περίοδο με προβάδισμα 9 πόντων (16-25), μετά από τρίποντο του Κασελάκη 1΄΄ πριν τη λήξη.

Θυμηθείτε  την αναμέτρηση

bcl medbay 121

Η Μπαϊρόιτ αντέδρασε στο 2ο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 22-26 στο 13΄ μετά από μίνι σερί 6-0, με τις 2 ομάδες, πάντως, να είναι αρκετά νευρικές, με εκατέρωθεν βιαστικές και άστοχες επιθέσεις. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά άρχισε -και πάλι- να στέκεται καλύτερα μετά το 15΄, για να προηγηθεί με 9 (26-35) στο 18΄, έχοντας κρατήσει τους γηπεδούχους χωρίς σκορ για 3 λεπτά. Ανάλογο, ήταν και το φινάλε της περιόδου με τον Προμηθέα να ελέγχει το παιχνίδι και να πηγαίνει στην ανάπαυλα προηγούμενος με 13 (30-43). Άξιο αναφοράς στατιστικά για το 1ο ημίχρονο η υπεροχή του Προμηθέα σε λάθη (8-13) και κλεψίματα (8-4) και τα 9 περισσότερα σουτ (34-25) που επιχείρησαν οι Πατρινοί, εκμεταλλευόμενοι την υπεροχή τους στην «οικονομία» του παιχνιδιού.

bcl medbay 125

Ένα τρίποντο του Μέιερ, στην 1η επίθεση του 2ου ημιχρόνου, έδωσε τη μέγιστη διαφορά στους Πατρινούς κάνοντας το 30-46, αλλά η Μπαϊρόιτ απάντησε με 8-0 για να μειώσει στους 8 (38-46 στο 24΄) και στη συνέχεια στους 5 (48-53 στο 27΄). Ο Προμηθέας παρέμεινε ψύχραιμος και μπήκε στην τελευταία περίοδο προηγούμενος με 9 πόντους (48-57).

Το τελευταίο δεκάλεπτο φάνηκε πως θα εξελιχθεί σε μια αγωνιώδη μάχη, καθώς ο Προμηθέας έμεινε χωρίς πόντο το 1ο τρίλεπτο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν σε 3 (54-57 στο 23΄), αλλά η ομάδα της Πάτρας -όπως και στην Οστάνδη- διαχειρίστηκε εξαιρετικά το φινάλε κι έλεγξε το παιχνίδι, χωρίς να δώσει κανένα δικαίωμα στους γηπεδούχους,φτάνοντας σ’ ένα σπουδαίο διπλό με το τελικό 75-70