Φιλική ήττα με ανατροπή από την Καλαμάτα για την Παναχαϊκή

Σάββατο, Οκτώβριος 17, 2020 - 6:32μμ

Φιλική ήττα με ανατροπή γνώρισε η Παναχαϊκή από την Καλαμάτα στο Δημοτικό Στάδιο της Γαστούνης. Οι «κοκκινόμαυροι» παρότι προηγήθηκαν νωρίς στην αναμέτρηση, ηττήθηκαν με 2-1 από τους Καλαματιανούς.

Με καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος το συγκρότημα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε σκορ την υπεροχή της, ειδικά στην περίπτωση του (χαμένου) πέναλτι στην τελευταία φάση του ημιχρόνου και υπέκυψε απέναντι στους πολύ δυνατούς (τυπικά) φιλοξενούμενους χωρίς να δεχθεί ιδιαίτερα πολλές φάσεις.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Συνέχεια στην προετοιμασία της με ένα ακόμα δυνατό φιλικό έδωσε η Παναχαϊκή, η οποία παρατάχθηκε με 7 γνώριμους της ενδεκάδας, με την οποία αναμένεται να ξεκινήσει και στην πρεμιέρα, αλλά και τις απουσίες της τελευταίας στιγμής των Αραβίδη και Πλιάτσικα.

Για ένα ημίχρονο οι «κοκκινόμαυροι» παρουσιάστηκαν στο γήπεδο όπως θέλει να τους βλέπει ο προπονητής τους, δεχόμενοι γκολ σε μία από τις ελάχιστες φορές που απείλησαν οι Καλαματιανοί και φαίνεται να τους στοίχησε το χαμένο πέναλτι του Κουσκουνά στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Παναχαϊκή δεν παρουσιάστηκε ανάλογα καλή και μοιραία γνώρισε την ήττα με ανατροπή, που σίγουρα προβληματίζει τους ανθρώπους της, με ένα τυχερό γκολ της Καλαμάτας.

Συνεχίζονται οι δοκιμές για τους «κοκκινόμαυρους», με το τεχνικό επιτελείο να σημειώνει αρκετά πράγματα στο μπλοκάκι τους.

Το φιλμ του αγώνα:

10’ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή! Σέντρα του Τσερούτι από αριστερά, μπαλιά τρύπα με το... κεφάλι(!) ο Ζοάο και ο Κουσκουνάς εντελώς αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι δεν δυσκολεύεται να ανοίξει το σκορ

24’ Σέντρα σουτ του Ζοάο (Παναχαϊκή) από τα αριστερά, η μπάλα άουτ

27’ Πρώτη καλή στιγμή για την Καλαμάτα. Ο Μένκα διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο από τα αριστερά

31’ Πολύ καλή στιγμή με τον Πάνο (Παναχαϊκή). Ωραία μεγάλη μπαλιά του Μουστακόπουλου, έβγαλε τον δεξιό οπισθοφύλακα της Παναχαϊκής σε τετ α τετ με τον Ταΐρη που έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Πάνου

34’ Ισοφαρίζει η Καλαμάτα με τον Μπουσμπίμπα. Όμορφος συνδυασμός με τελικό αποδέκτη τον μεσοεπιθετικό των Καλαματιανών, που στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μένκα γράφοντας το 1-1, με δυνατό σουτ

38’ Δυνατό σουτ του Σουμπίνιο (Καλαμάτα) με το αριστερό υπό καλές προϋποθέσεις έξω από την περιοχή, η μπάλα ψηλά άουτ

40’ Διώχνει και πάλι ο Μένκα και μπλοκάρει με τη δεύτερη, δυνατό σουτ του σκόρερ Μπουσμπίμπα (Καλαμάτα) από μακρινή μπαλιά του Σουμπίνιο

44′ Μεγάλη ευκαιρία της Παναχαϊκής - Εντυπωσιακή επέμβαση ο Ταΐρης. Λάθος της άμυνας της Καλαμάτας, που έστρωσε στον Κουσκουνά αλλά νικήθηκε από τον Ταΐρη

45′ ΠΕΝΑΛΤΙ για την Παναχαϊκή. Τρομερή ενέργεια του Μπάτροβιτς που περνάει δύο και ανατρέπεται στην περιοχή, από τον Μαβίνγκα

46′ ΔΟΚΑΡΙ ο Κουσκουνάς, χάνει το πέναλτι! Ο επιθετικός της Παναχαϊκής σημάδεψε την μέση του αριστερού δοκαριού του Ταΐρη που είχε πέσει στην απέναντι γωνία

62’. Μακρινή μπαλιά του Μαρκοπουλιώτη (Παναχαϊκή), ο Μπάτροβιτς έβγαλε με τη μία στον Κουσκουνά που πλάσαρε αδύναμα από πλάγια αριστερά

62’ Γκολ για την Καλαμάτα που ολοκληρώνει την ανατροπή. Ο Σουμπίνιο σούταρε, η μπάλα βρήκε στον Πατάπη, άλλαξε πορεία, ξεγέλασε τον Μένκα και κατάληξε στα δίχτυα της Παναχαϊκής

73′ Γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Ανάκογλου (Παναχαϊκή) που βρήκε κάθετα τον Παπαδόπουλο, ο οποίος αστόχησε από πλάγια δεξιά

76′ Μπλοκάρει ο Αραμπατζής, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσερούτι (Παναχαϊκή) από εξαιρετικά ευνοϊκή θέση στον άξονα έξω από την περιοχή

80’ Πολύ καλή στιγμή για την Παναχαϊκή. Ωραία ανάπτυξη για τους Πατρινούς με τον Γιούση να βγάζει σέντρα από δεξιά και εντελώς ελεύθερο τον Μασούρα από θέση τετ α τετ και αριστερά, τον προλαβαίνει όμως ο Τσελεπίδης και διώχνει σε κόρνερ

84′ Πολύ μεγάλη φάση για την Παναχαϊκή. Κόρνερ του Τσερούτι από αριστερά με τον Παπαδόπουλο να βρίσκεται τελείως αφύλαχτος στα όρια της μικρής περιοχής αλλά σούταρε με τη μία έξω

92′ Δυνατό μακρινό σουτ του Μουστακόπουλου (Παναχαϊκή) με το αριστερό, η μπάλα ψηλά άουτ

93′ Κεφαλιά του Γκαλίτσιου (Καλαμάτα άουτ από ευνοϊκή θέση μετά από φάουλ του Νατσιόπουλου από το κέντρο

Διαιτητής: Κ. Οικονόμου (Αχαΐας)

Βοηθοί: Σ. Οικονόμου, Θ. Τσούρας (Αχαΐας)

Κάρτες: 93’ Μουστακόπουλος / 46’ Κωνσταντινόπουλος

Γκολ: 10’ Κουσουνάς / 34’ Μπουσμπίμπα, 62’ Σουμπίνιο

Παναχαϊκή (Δ. Ελευθερόπουλος): Μένκα, Σταμόπουλος © (69’ Μασούρας), Πατάπης, Μαρκοπουλιώτης, Πάνος, Μπρους (59’ Ανάκογλου), Μουστακόπουλος, Μπάτροβιτς (67’ Γιούσης), Τσερούτι, Ζοάο (67’ Παπαδόπουλος), Κουσκουνάς.

Καλαμάτα (Ν. Αναστόπουλος): Ταΐρης (46’ Αραμπατζής), Μαβίνγκα (46’ Τσελεπίδης), Γκιότα (83’ Παυλίδης), Αλεξόπουλος (57’ Ηλιόπουλος), Ζαχαρόπουλος © (86’ Καρούτης), Σουμπίνιο (79’ Παπατόλιος), Κωνσταντινόπουλος (46’ Νατσιόπουλος), Μπουσμπίμπα (79’ Μαρκόφσκι), Χέρμπερτ (68’ Ντα Σίλβα), Παπαγεωργίου (75’ Γκαλίτσιος), Τρανταφυλλάκης.