Απίθανη ανατροπή με νικητήριο καλάθι του Αντετοκούνμπο

Τετάρτη, Οκτώβριος 13, 2021 - 8:05πμ
Κώστας Αντετοκούνμπο

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο πέτυχε το νικητήριο καλάθι στο 75-73 επί της Αναντολού Εφές για τη Βιλερμπάν που επέστρεψε από το -19 και ολοκλήρωσε μια απίθανη ανατροπή.

Ο αγώνας

Η Αναντολού Εφές βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Astroballe, εκεί όπου ο Βασίλιε Μίτσιτς ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 10-18 στο 6:06 και έφτασε τους 11 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Η Βιλερμπάν πίεσε όμως η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 20-25, έχοντας ως MVPs τους Μίτσιτς - Πλάις και σουτάροντας 4/6 τρίποντα απέναντι στους Γάλλους που έκαναν 5 λάθη.

Ακολούθως, ο Λάρκιν πέτυχε δυο συνεχόμενα τρίποντα και ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (20-31, 11') για την Εφές που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 35-49.

Μάλιστα ο Λάρκιν εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (37-56, 13:44) για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν που είχε επιβάλει απόλυτα τον ρυθμό της. Παρ' όλα αυτά η Βιλερμπάν δεν παραδόθηκε.

Οι Γάλλοι βρήκαν ρυθμό μέσα από την πιεστική άμυνα, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και τις κακές επιλογές της Εφές κι άρχισαν να... ροκανίζουν τη διαφορά (53-62, 30').

Στη συνέχεια ο Μπομπουά σκόραρε για το 59-67 όμως η Βιλερμπάν έκανε επιμέρους σκορ 14-3 και προηγήθηκε 73-70 με τον Ομπόκο στο 1:28 για το φινάλε!

Ο Μίτσιτς ισοφάρισε για την Εφές με τρίποντο ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο χάρισε τη νίκη στη Βιλερμπάν, σκοράροντας για το 75-73 στα 12" αφού το τρίποντο του Λάρκιν στο τέλος δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 35-49, 53-62, 75-73.