Ήττα για τον Προμηθέα στη Λήμνο - ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ

Σάββατο, Δεκέμβριος 8, 2018 - 6:28μμ
eurokinissi.gr

Bαριά ήττα με 67-82 από τον Ήφαιστο Λήμνου γνώρισε ο Προμηθέας Πάτρας, στο πλαίσιο της 8ηςαγωνιστικής της Basket League. H πατρινή ομάδα βρέθηκε σε κακή μέρα και δεν κατάφερε να προβάλλει αντίσταση στην ομάδα από τη Λήμνο.

Στην πραγματικότητα το παιχνίδι κρίθηκε στο 2οδεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα 18 πόντων με τον Προμηθέα να σκοράρει μόλις 11 πόντους με 1/15 τρίποντα και 10 λάθη.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

Αυτή ήταν η 3η ήττα στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, που υποχώρησε στην 4η θέση της βαθμολογίας της Basket League, όπου ισοβαθμεί με τον ΠΑΟΚ. Ο Προμηθέας, που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Κασελάκη και Κατσίβελη, οφείλει να ανασυνταχθεί άμεσα, αφού ακολουθεί την Τρίτη ευρωπαϊκό παιχνίδι στην Πάτρα κόντρα στην Οστάνδη στην πρεμιέρα του Β΄ Γύρου του Basketball Champions League (11/12, 19:30)

pro1819 bl08124

Προμηθέας και Ήφαιστος Λήμνου συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τους Πατρινούς να προηγούνται με 5 (11-16 στο 5΄30΄΄) μετά από μίνι σερί 7-0 και τους γηπεδούχους ν’ απαντούν με δικό τους σερί με 9-0 για να προηγηθούν με 4 μετά από 3 λεπτά (20-16 στο 8΄30΄΄) και να κλείνουν την περίοδο προηγούμενοι με 5 με τρίποντο στην εκπνοή του Μανωλόπουλου (23-18). Ανησυχητική ήταν η αστοχία των παικτών του Προμηθέα από την περιφέρεια (1/8 τρίποντα).

pro1819 bl08123

Η ομάδα της Λήμνου διατήρησε την διαφορά των 5 πόντων (27-22 στο 11΄30΄΄) στην αρχή του 2ου δεκαλέπτου κι εκμεταλλεύτηκε την επιθετική καθίζηση του Προμηθέα στη συνέχεια για ν’ ανεβάσει την διαφορά στους 10 (32-22 στο 13΄ και 38-27 στο 16΄30΄΄) και να την εκτοξεύσει στους 18 (47-29) στην λήξη του ημιχρόνου, έχοντας 7/15 τρίποντα, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα και 5 λάθη. Ο Προμηθέας, από την πλευρά του, στα τελευταία 8΄30΄΄ λεπτά του 1ουημιχρόνου σκόραρε μόνο με βολές, αστοχώντας σε 3 δίποντα και 7 τρίποντα, ενώ υπέπεσε και σε 5 λάθη. Μάλιστα, ακόμα και στις βολές ενώ ξεκίνησε το παιχνίδι με 9/9,  στα μέσα της 2ης περιόδου σούταρε 1/6, ενώ αξιοσημείωτο ήταν το ποσοστό της ομάδας της Πάτρας στο 1ο ημίχρονο στα τρίποντα (6,67% με 1/15).

pro1819 bl08122

Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να πετύχει κάτι ουσιαστικό στην επανάληψη, αφού ο Ήφαιστος κατάφερε να διατηρήσει σταθερά τη διαφορά γύρω στους 20 πόντους, με το τελικό 82-67 να σφραγίζει τις προσπάθειες των 2 ομάδων και την ομάδα της Λήμνου να παραμένει αήττητη στην έδρα της.