Μοιράστηκαν τα πάντα Ηρακλής - ΑΕ Ροϊτίκων (φωτό)

Κυριακή, Μάρτιος 25, 2018 - 5:09μμ

Ενα σκληρό παιχνίδι στο Δημοτικό Γήπεδο του Σαραβαλίου χαρακτήρισε το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον πρωτοπόρο του βαθμολογικού πίνακα της Γ' ΕΠΣΑ Ηρακλή Πατρών και την Α.Ε Ροϊτίκων (25/3). Πολλές εντάσεις ανάμεσα στους παικτες με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα κι ένα παιχνίδι για γερά νεύρα.

Αμφότεροι έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας με σκορ 2-2, ένα αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία από τις δυο πλευρές.

Νωρίς στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 5' τα Ροΐτικα άνοιξαν το σκορ με ωραίο πλασέ του Σέρρου, μετά από ασίστ του Χότζα. Η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Ηρακλή στο 8ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ του Μήτρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Μπούλμπο να κάνει ψιλοκρεμαστή κεφάλια και να γράφει το 1-1.

Δώδεκα λεπτά αργότερα η ομάδα των Ροϊτίκων πήρε κεφάλι ξανά στο σκορ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μαρίνου κάνοντας το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 47' ο Ηρακλής ισοφάρισε για δεύτερη φορά έπειτα από σουτ του Δημητρόπουλου να καταλήγει στα σώματα των αμυντικών, με τον Κατσαρέλια να παίρνει το ριμπάουντ και με πλασέ στην μικρή περιοχή να κάνει το 2-2. Στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου είχε την κατοχή και πίεζε για την ανατροπή. Τα Ροΐτικα στα τελευταία λεπτά απείλησαν την αντίπαλη ομάδα χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ηρακλής Πατρών παρέμεινε στην πρώτη θέση με 35 βαθμούς έπειτα από 19 αγώνες, και τα Ροΐτικα με 33 βαθμούς στην τρίτη θέση.

Διαιτητές: Ευάγγελος Σαφαρίκας βοηθοί: Παναγιώτης Γεωργακοπούλου, Κωνσταντίνος Τηλιγάδης.

Ηρακλής Πατρών: Μπούμπουκας, Γρίβας, Δημητρόπολος, Σουλιώτης, Μποέμος, Γιαννακόπουλος, Ανδρεόλου (92' Γιαννοπουλος), Μήτρας (91' Λοτσάρης), Μπούλμπος (90' Ίλλας), Νιάχος (46' Σκούτας), Κατσαρέλιας (94' Σπηλιόπουλος). Αναπληρωματικοί: Δρίζης, Θώμος,

Α.Ε Ροϊτίκων: Κρητικός, Αλεξόπουλος, Πασβαντίδης, Μαυροκέφαλος, Μενύχτας, Δημητρόπουλος, Μαρίνος (84' Μαυροκέφαλος), Χότζα, Σέρρος (90' Πολίζης), Hoxma, Χατζηαναστασίου. Αναπληρωματικοί: Ρήγας, Γραμματίκας, Διαμαντόπουλος, Αντωνόπουλος, Μητρόπουλος.