12ος Ημιμαραθώνιος Αιγιαλείας: Νίκος Σταμούλης και Γιώτα Βλαχάκη πρώτοι στο Αίγιο

Δευτέρα, Ιανουάριος 22, 2024 - 4:00μμ
Αρκετοί καταξιωμένοι αθλητές έτρεξαν στον Ημιμαραθώνιο που διοργάνωσε ο "Αθηνόδωρος ο Αιγιεύς"

Με πολλούς δρομείς στον ημιμαραθώνιο και στα 5 χλμ. διεξήχθη την Κυριακή  στο Αίγιο, ο 12ος Ημιμαραθώνιος Αιγιαλείας που διοργάνωσε ο Αθλητικός Σύλλογος Αιγίου "ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ".
Στον ημιμαραθώνιο (με 367 δρομείς), που διασχίζει πολλά χωριά του Κορινθιακού Κόλπου, νικητής για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ήταν ο Νίκος Σταμούλης βελτιώνοντας την επίδοσή του (1:06:43), με δεύτερο τον αδερφό του Κώστα Σταμούλη (1:08:12). Τρίτος ήταν ο νικητής του 39ου Αυθεντικού, Χαράλαμπος Πιτσώλης με χρόνο 1:08:20.
12ος Ημιμαραθώνιος Αιγιαλείας
Στον 12ο Ημιμαραθώνιο Αιγιαλείας έλαβαν μέρος αρκετοί ακόμη καταξιωμένοι δρομείς, μεταξύ αυτών, ο Γιώργος Καλαπόδης (1:10:01) του ΑΣ "Αθηνόδωρος ο Αιγιεύς" που τερμάτισε 4ος, ο Λάμπρος Μαλτέζος (1:10:14) 5ος στη γενική κατάταξη, ο Παναγιώτης Παπακωνσταντίνου 6ος με 1:10:39 και ο Γιώργος Μίνος του Ολυμπιακού που τερμάτισε έβδομος με 1:10:44.
Στις γυναίκες πρώτευσε η Παναγιώτα Βλαχάκη με χρόνο 1:19:01, η αθλήτρια του ΓΑΣ Ιλισσός που τερμάτισε στην 3η θέση του 40ού Αυθεντικού Μαραθωνίου. Ακολούθησε στη δεύτερη θέση η Αθανασία Κοκκορού (ΣΑΠΚ Νέαπολης) με 1:19:50 και τρίτη ήταν η Ντενίζ Δημάκη (1:22:20).
Στα 5χλμ. (321 δρομείς) οι χρόνοι -σε άνδρες και γυναίκες- έπεσαν αισθητά σε σχέση με την περσινή διοργάνωση. Η τριάδα των νικητών στους άνδρες ήταν οι Νέστορας Κολιός (ΑΓΣ Ιωαννίνων) με χρόνο 15:27, Ανδρέας Γεωργίου (15:29) του ΑΣ "Αθηνόδωρος ο Αιγιεύς" και Αργύρης Ηλίας (15:58) του ΑΕΠ Ολυμπίας.
Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η Δήμητρα Ντάσκα (ΓΣ Τρικάλων) με χρόνο 17:15, τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Μυρτώ Βαλάχα (ΑΟ ΠΕΛΟΨ) με 17:49 και τρίτη τερμάτισε η Ισμήνη Παναγιωτοπούλου (ΟΚΑ Καβάλας) με 18:32.