Πρωταθλήτρια Πανελληνίου Σχολικού Πρωταθλήματος η Αθηνά Λιβιεράτου

Παρασκευή, Μάρτιος 16, 2018 - 8:54μμ

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία στο κλειστό γυμναστήριο «Κουκούλι», στο ΠΕΑΚ Πάτρας, το αγωνιστικό διήμερο ( 14-15/03/2018 ) , που  ήταν αφιερωμένο στους μαθητές και τις μαθήτριες της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για τους Πανελλήνιους Αγώνες Λυκείων.

Για μια ακόμη φορά οι αθλήτριες των ΦΟΙΝΙΚΩΝ ΓΛΥΦΑΔΑΣ ΠΑΤΡΩΝ  ήταν πρωταγωνίστριες  σε διοργάνωση πανελλήνιας  εμβέλειας. ΑΘΗΝΑ ΛΙΒΙΕΡΑΤΟΥ και  ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ, αν και μαθήτριες της 1ης λυκείου ,  επιβεβαίωσαν για μια ακόμη φορά  το  υψηλό αγωνιστικό τους επίπεδο  με τη κατάκτηση της πρώτης θέσης από τη Λιβιεράτου   και της τέταρτης από την Ηλιοπούλου.

Για την είσοδο στο τελικό η κλήρωση έφερε αντιμέτωπες τις δυο συναθλήτριες στους Φοίνικες με την Αθηνά να είναι η νικήτρια.  Οι αγώνες είχαν ιδιαίτερο ενδιαφέρων με ανατροπές και   με τα αουτσάιντερ να επικρατούν των δυο πρώτων φαβορί. Είχαμε μεγάλο τελικό (θέσεις 1-2) με αντίπαλες το 3 και το 4 της διοργάνωσης και μικρό τελικό (θέσεις 3-4) το 1 με το 2.

Η  Αθηνά Λιβιεράτου  (6ο ΓΕ.Λ. Πάτρας) στο συναρπαστικό τελικό νίκησε με 3-2 σετ  τη Χρυσάνθη Κοντονικολή ( 3ου ΓΕ.Λ. Νικαίας). Την 3η θέση κατέκτησε η Θεοδώρα Βασιλειάδου  (1ο ΓΕ.Λ. Αλεξανδρούπολης). Στο ματς για τις θέσεις 3-4 νίκησε τη Βασιλική Ηλιοπούλου από το ΓΕ.Λ. Ρίου με 3-1 σετ.