Super εμφανίσεις από τους μικρούς αθλητές και αθλήτριες του Αρίωνα

Τετάρτη, Απρίλιος 5, 2023 - 12:00μμ
Συμμετείχαν στον πρώτο αγώνα ανοικτού στίβου της χρονιάς (Αλτικό τρίαθλο Κ14 & δρόμους / σκυτάλες Κ12)

Super εμφανίσεις πραγματοποίησαν οι μικροί αθλητές και αθλήτριες του Αρίωνα που συμμετείχαν στον πρώτο αγώνα ανοικτού στίβου της χρονιάς (Αλτικό τρίαθλο Κ14 & δρόμους / σκυτάλες Κ12) που διοργανώθηκε με μεγάλη επιτυχία και συμμετοχή εκατοντάδων αθλητών της περιοχής μας στο Παμπελοποννησιακό στάδιο το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου.
Η κατάκτηση 9 μεταλλίων αλλά και τα πολύ καλά πλασαρίσματα και επιδόσεις που πραγματοποιήθηκαν αναδεικνύουν για άλλη μια φορά το υψηλό επίπεδο δουλειάς που γίνεται στα τμήματα υποδομών του συλλόγου.
Στο Αλτικό τρίαθλο κοριτσιών Κ-14 η εξάδα των κοριτσιών μας όχι μόνο εντυπωσίασε κατακτώντας 4 μετάλλια αλλά πλασαρίστηκε στα υψηλά όλων των αγωνισμάτων με σπουδαίες επιδόσεις. Αναλυτικότερα:
Η Χριστίνα Παρασκευοπούλου κατέκτησε την 3η θέση στο αλτικό τρίαθλο με 250β. μεταξύ 99 κοριτσιών που βαθμολογήθηκαν ενώ στα επιμέρους αγωνίσματα πρώτευσε κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο μήκος με 4,86μ, κατέλαβε την 9η θέση στα 60 εμπόδια με 11΄΄22 και την 21η στο ύψος με 1,15μ. Η Μαρία Μπαρδάκη και η Σταυριανή Καλαμπαλίκη ισοβάθμησαν στην 6η θέση του τριάθλου με 240β. ενώ στα επιμέρους αγωνίσματα η Μαρία Μπαρδάκη κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο ύψος με 1,30μ, την 8η θέση στα 60 εμπόδια με 11΄΄19 και την 28η στο μήκος με 3,80μ. Η Σταυριανή Καλαμπαλίκη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ύψος με 1,25μ, την 7η θέση στα 60 εμπόδια με 11΄΄11 και την 15η στο μήκος με 4,06μ.
Στα υψηλά της συνολικής κατάταξης βρέθηκαν η Φιλομένα Χριστοπούλου (15η) με 215 β. (17η /60 εμπ./11΄΄69 - 14η /μήκος/4,07μ - 21η /ύψος / 1,15μ), η Βασιλική Παρασκευοπούλου (17η) με 205 β. (28η / 60 εμπ./12΄΄37 - 20η /μήκος/3,91μ - 13η /ύψος / 1,20μ), και η Βερονίκη Κουτσαντώνη (29η) με 180β. (39η / 60 εμπ./13΄΄28 - 26η /μήκος/3,83μ - 21η /ύψος / 1,15μ).
Αντίστοιχα στο τρίαθλο αγοριών Κ-14 στα υψηλά της συνολικής κατάταξης βρέθηκαν ο Γιάννης Κολλύρος και ο Αλέξανδρος Σοφατζιδέλης κατακτώντας αντίστοιχα την 5η θέση με 225β. και την 12η θέση με 185β. μεταξύ 58 αθλητών που βαθμολογήθηκαν. Στα επιμέρους αγωνίσματα ο Γιάννης Κολλύρος κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο μήκος με 4,73μ, την 5η θέση στα 60 εμπόδια με 11΄΄20 και την 5η στο ύψος με 1,30μ. ενώ ο Αλέξανδρος Σοφατζιδέλης κέρδισε την 5η θέση στο ύψος με 1,30μ την 9η στο μήκος με 4,22μ και την 28η στα 60 εμπόδια με 12΄΄88. Σημαντικές εμπειρίες πήραν αγωνιζόμενοι στο τρίαθλο ο Βασίλης Ηλιόπουλος (33ος / 125β.) και ο Θεόφιλος Μέρκος (35ος / 115β).
Παράλληλα με το αλτικό τρίαθλο διεξήχθησαν τα αγωνίσματα των 600μ και των σκυταλοδρομιών 6Χ50 για τα παιδιά της κατηγορίας Κ-12.
Στα 600μ αγοριών Κ-12 για ακόμα μία φορά ξεχώρισε με την παρουσία του ο Αποστόλης Θανόπουλος κερδίζοντας την κούρσα και το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 1΄54΄΄0. Στην ίδια κούρσα το ζεστό χειροκρότημα όλων των θεατών απέσπασε για την προσπάθεια του ο μικρός Δημήτρης Ιωακιμείδης (14ος / 3΄28΄΄.0). Στην κούρσα των 600μ κοριτσιών η Δήμητρα Γιαννοπούλου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο σε 2΄00΄΄0 ενώ στην 4η θέση πλασαρίστηκε η Γεωργία Τσαπικούνη (2΄00΄΄3). Προσπάθησαν για το καλύτερο η Κατερίνα Σοφατζιδέλη (10η / 2΄21΄΄2) η Μαρία Πατακιάρα (2΄35΄΄4) και η Παναγιώτα Βαρδάλου (2΄40΄΄0)
Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο κέρδισε με μεγάλη διαφορά σε 49΄΄80 η ομάδα σκυταλοδρομίας 6Χ50μ αγοριών αποτελούμενη από τους Κωνσταντίνο Κουκουλομμάτη, Κωνσταντίνο Κανελλόπουλο, Θάνο Τογατζή, Μάριο Νικολακόπουλο, Αποστόλη Θανόπουλο και Βασίλη Κυριακόπουλο.
Αντίστοιχα στην σκυταλοδρομία 6Χ50μ κοριτσιών η ομάδα μας με τις Γεωργία Τσαπικούνη, Γρηγορία Ζάγαρη, Ανδριάνα Βλάχου, Μαρία Τούσκου, Μαρία Γαλανοπούλου και Αναστασία Τσιλήρα κατέκτησαν την 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο σε μια κούρσα που κρίθηκε στο νήμα με επίδοση 47΄΄50. Ανταγωνιστική ήταν η δεύτερη ομάδα σκυταλοδρομίας κοριτσιών με τις Φαίη Ζάχου, Καλλιόπη Ηλιοπούλου, Πηνελόπη Ζάγκου, Γεωργία Τσερεμέγκλη, Σοφία Καιμάκη και Μαρία Πατακιάρα που τερμάτισε σε 59''00.
Στην μικτή σκυταλοδρομία 6Χ50μ οι Γιάννης Μπακάρος, Μαρίσια Πέπα, Ζορζέτα Τσίρκα, Μάρκος Κορδάς, Παντελής Θεριστόπουλος και Φωτεινή Τιμπιλή συνεργάστηκαν για το καλύτερο καταλαμβάνοντας την 10η θέση μεταξύ 15 ομάδων με επίδοση 52΄΄30.